Ratownictwo medyczne. Ruszają prace zespołu MZ. Czego oczekują ratownicy? Lista jest długa

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 07:55

Zespół ds. reformy w ratownictwie medycznym zaczyna pracę w środę, 18 sierpnia. O oczekiwaniach związanych z tym gremium rozmawiamy z dr Jarosławem Madowiczem, prezesem Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Czego oczekują ratownicy medyczni po pracach zespołu MZ? Lista jest długa FOT. PTWP
  • 12 sierpnia minister zdrowia powołał zespół ds. reformy w ratownictwie medycznym, a w środę, 18 sierpnia, odbędzie się pierwsze posiedzenie tego gremium
  • Od dłuższego czasu wiemy, że dochodzi do sytuacji, w których karetki nie wyjeżdżają do pacjentów z powodu brak ratowników medycznych lub lekarzy - mówi dr Jarosław Madowicz przed pierwszym spotkaniem resortowego zespołu
  • Zaznacza, że konieczne jest uregulowania norm dla sprzętu oraz ambulansów w systemie ratownictwa medycznego
  • Będziemy też zabiegać, m.in. o wprowadzenie do systemu konsultanta krajowego w dziedzinie ratownictwa medycznego i zmianę modelu kształcenia ratowników - zapowiada dr Madowicz

Do zadań powołanego 12 sierpnia br. przez ministra zdrowia zespołu ds. reformy w ratownictwie medycznym należy opracowanie propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym propozycji zmian do ustawy z dnia 6 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Pracami zespołu kieruje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Gremium ma zakończyć pracę po uzyskaniu akceptacji ministra zdrowia dla przygotowanych propozycji, nie później jednak niż z dniem 30 listopada 2021.

Ratownictwo, czyli po pierwsze kadry

Jakie oczekiwania z pracami zespołu wiąże środowisko ratowników medycznych?

- Po pierwsze zależy nam bardzo na kadrowym ustabilizowaniu systemu ratownictwa medycznego. Od dłuższego czasu wiemy, że dochodzi do sytuacji, w których karetki z zespołami nie wyjeżdżają do pacjentów z powodu brak ratowników medycznych lub lekarzy - wskazuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych (PTRM), dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach, biorący udział w pracach ministerialnego zespołu.

- Trzeba wnikliwie rozważyć czy system ratownictwa ma opierać się na lekarzach, czy na ratownikach medycznych. W tym drugim modelu w karetkach są, m.in. ratownicy, natomiast zadania lekarzy koncentrują się w SOR-ach - zastrzega dr Madowicz.

Czytaj także: MZ powołał zespół do reformy ratownictwa medycznego. Znamy skład

System kształcenia i normy dla sprzętu

- Druga kwestia to model edukacji ratowników medycznych. Jeśli chcemy, by to oni tworzyli podstawę systemu przedszpitalnej pomocy medycznej, musimy podnieść ich poziom kształcenia. Należy wprowadzić model pozwalający - w efekcie procesu szkolenia - na nabywanie przez ratowników medycznych dodatkowych kompetencji, czyli specjalizacji, które umożliwią ratownikom szerszy niż obecnie zakres działania - podkreśla dr Madowicz.

Dodaje: - Trzecią kwestią, którą już wcześniej sygnalizowaliśmy jako Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, to konieczność uregulowania norm dla sprzętu oraz ambulansów w systemie ratownictwa medycznego. Niestety, spotykamy się z sytuacjami, kiedy do pacjentów wyjeżdżają karetki mające już po kilkanaście lat. Nie możemy się na to zgadzać.

PTRM będzie też postulować, aby w systemie funkcjonowały wyłącznie ambulanse największe, tzw. C. - Te mniejsze, z grupy B, są bowiem tak skonstruowane, że cały wymagany sprzęt w określonych okolicznościach nie mieści się w pojeździe. Np., aby w takiej karetce zaintubować pacjenta, trzeba wyjechać z nim na noszach, ponieważ w karetce brakuje miejsca dla personelu, żeby wykonać tę czynność - opisuje prezes PTRM.

Co dalej z projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego?

Zwraca uwagę, że jest oczywiście cały pakiet spraw związanych z regulacjami, które są zawarte w projekcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

- Będziemy więc, między innymi zabiegać o wprowadzenie do systemu konsultanta krajowego i konsultantów wojewódzkich w dziedzinie ratownictwa medycznego. Przy czym nie należy tego mylić z istniejącą funkcją konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej, który nie ma żadnego ustawowego przełożenia na pracę ratowników medycznych. Zakres jego kompetencji obejmuje formalnie jedynie lekarzy ze specjalizacją medycyny ratunkowej - mówi dr Madowicz.

- Bardzo zależy nam także na uregulowaniu wspomnianej kwestii kształcenia podyplomowego - powiązanego ze ścieżką rozwoju zawodowego i kariery ratowników medycznych, którzy nie mogą dziś robić specjalizacji, a tym samym poszerzać swoich kompetencji - podkreśla.

Zaznacza, że zmiana tego stanu rzeczy jest istotna także ze względu na braki kadrowe w polskiej ochronie zdrowia oraz konieczność podnoszenia jakości przedszpitalnej pomocy medycznej. - Dlatego w naszych propozycjach zmian do projektu ustawy postulujemy także możliwość uzyskiwania przez ratowników medycznych kolejnych szczebli zawodowych - wskazuje prezes PTRM.

- Można więc powiedzieć, że zwieńczeniem naszych postulatów, w znacznym stopniu będzie przyjęcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Jej projekt jest gotowy od 2019 roku, ale, niestety, utknął na ścieżce legislacyjnej - przypomina dr Jarosław Madowicz.

***

W czerwcu br. ratownicy medyczni protestowali w kilku miastach, domagając się spełnienia wcześniej obiecanych postulatów. Chodziło nie tylko o podwyżki, ale także o nowelizację ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wprowadzeniu ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych.

Porozumienia z resortem zdrowia nadal nie ma, dlatego ratownicy prawdopodobnie przyłączą się do protestu pracowników ochrony zdrowia, który ma się odbyć 11 września w Warszawie.

Czytaj także:

Wycena dobokaretki i pierwsze posiedzenie zespołu ds. ratownictwa. Kraska zapowiada zmiany

Wrocław. Ratownicy rezygnują z pracy. Już 19 złożyło wypowiedzenia, prawie 50 jest na L4

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum