Raport: wyższe ceny papierosów wpłyną pozytywnie na zdrowie Polaków

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 15:51

Zwiększenie średniego podatku akcyzowego do 9,76 zł na paczkę papierosów spowodowałoby rzucenie palenia przez 618 tys. Polaków - wynika z raportu zaprezentowanego w środę (8 lutego) w Ministerstwie Zdrowia.

Raport "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" został sfinansowany przez organizację Bloomberg Philanthropies oraz fundację Bill and Melinda Gates Fundation w ramach inicjatywy Bloomberga na Rzecz Ograniczenia Używania Tytoniu. Badania zostały przeprowadzone w Polsce oraz takich krajach jak Rosja, Turcja i Ukraina.

Anna Kozieł z polskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyjaśnia, że wzrost cen papierosów o 50 proc. zredukowałoby liczbę dorosłych palaczy w naszym kraju o 618 tys. i zniechęciłby 215 tys. młodych osób do rozpoczęcia palenia. Jak wynika z raportu oznaczałoby to ograniczenie liczby przypadków przedwczesnej śmierci o 7,2 proc. Wzrost cen miałby zostać osiągnięty poprzez wprowadzenie podatku akcyzowego od paczki papierosów na pozimie 9,76 zł.

- Mimo spadku liczby palaczy, wpływy do budżetu zwiększyłyby się. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczona na profilaktykę zdrowotną - mówi Anna Kozieł.

Zaznacza jednocześnie, że wdychanie dymu tytoniowego zabija od 33 do 50 proc. osób, które są narażone na jego wpływ. Z danych WHO wynika, że palenie zabija około 60-70 tys. osób rocznie w Polsce. Codziennie zaczyna palić około 500 dzieci w wieku od 13. do 17. roku życia.

Marek Haber, wiceminister zdrowia przyznaje, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn zgonów na choroby niezakaźne, związane m.in. z układem oddechowym i układem krążenia. Polska jest - niestety - jednym z "liderów" w Europie pod względem liczby mieszkańców palących tytoń. Haber przypomniał o wprowadzonej w ub. r. regulacji, która ograniczyła palenie w miejscach publicznych i zapewnił, że resort nie zaprzestał poszukiwań sposobów ograniczenia palenia tytoniu.

Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce podkreślała, że mechanizmy ekonomiczne należą do najskuteczniejszych, prowadzących do ograniczenia palenia tytoniu.

Jak podaje Stowarzyszenie MANKO, organizacja znana z prowadzenia kampanii antynikotynowych, cena papierosów w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Podatek akcyzowy stanowi w Polsce łącznie 66% średniej ważonej ceny. Średnia cena jednej paczki papierosów wynosi w Polsce ok. 2,80 euro, podczas gdy w Niemczech ok. 4,95 euro, we Francji 5,30 euro, a w Wielkiej Brytanii 8,45 euro.

Stowarzyszenie prezentuje kontrowersyjną dla palaczy tezę, że podniesienie akcyzy o 4% (jak miało to miejsce w Polsce w tym roku) jest nieskuteczne, bo nie wpłynie znacząco na spadek liczby wypalanych papierosów. Poziom inflacji wyniósł w  Polsce w roku 2011 r. 4,3%. Wobec tego, nowa stawka akcyzy spowoduje - jak podaje Stowarzyszenie - "najprawdopodobniej wzrost cen papierosów tylko o około 30 groszy na paczce".

Do 2018 r. Polska musi dostosować swoje progi podatkowe do wymogów UE. Według jednego ze scenariuszy prognozuje się, że jeśli Polska podniesie podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe tak, aby uzyskać 124 euro na 1000 papierosów (zbliżając się do średniej wysokości podatku akcyzowego w 15 krajach EU w 2011 roku), zapobiegnie to 278  000 zgonom w obecnej populacji i pozwoli uzyskać wzrost rocznych przychodów podatkowych o 7,1 mld zł; wtedy też 618  000 dorosłych Polaków rzuci palenie, a 215  000 młodych osób nie rozpocznie palenia.  

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum