Raport: stan bezpieczeństwa pacjentów w krajach UE nadal wymaga poprawy

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2014 20:18

Większość państw UE wdrożyła programy służące poprawie bezpieczeństwa pacjentów i ułatwiające zgłaszanie uszczerbków na zdrowiu wynikających z korzystania z opieki zdrowotnej - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Jednak 8-12 proc. pacjentów pada ofiarą zakażeń i błędów.

Komisja Europejska opublikowała pakiet dokumentów dotyczących bezpieczeństwa pacjenta w krajach UE.

- Dobra wiadomość jest taka, że większość państw członkowskich ma już programy służące bezpieczeństwu pacjentów. Zła wiadomość - że mimo postępów w placówkach opieki zdrowotnej wciąż dochodzi do zdarzeń mających niekorzystny wpływ na zdrowie pacjentów, a ich bezpieczeństwo rzadko stanowi element szkolenia pracowników służby zdrowia - powiedział unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg.

Według szacunków przedstawionych przez Komisję od 8 do 12 proc. pacjentów szpitali w UE pada ofiarą niepożądanych zdarzeń, takich jak: zakażenia związane z opieką zdrowotną, błędy w stosowaniu leków, błędy chirurgiczne, awarie sprzętu medycznego, błędne diagnozy i brak reakcji w odpowiedzi na wyniki badań.

Czyt.: Rzadko zgłaszamy zdarzenia niepożądane

Jak podała KE, rocznie 4,1 mln pacjentów w UE pada ofiarą zakażeń związanych z opieką zdrowotną, a przynajmniej 37 tys. umiera z tego powodu. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, w 2009 r. UE przyjęła zalecenia w sprawie bezpieczeństwa pacjentów i zakażeń nabytych w czasie przebywania w zakładach opieki zdrowotnej.

Z przedstawionego w czwartek (19 czerwca) przez KE sprawozdania z wdrożenia tych zaleceń wynika, że 26 państw kończy prace nad strategiami bądź programami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjentów lub już je opracowało. Normy bezpieczeństwa pacjentów są obecnie obowiązkowe w 20 państwach, a w 19 korzysta się z wytycznych w tej dziedzinie.

Czyt.: Analizowanie powikłań: nie tylko w Polsce mamy z tym problem

Więcej: zmieniacunie.money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum