×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: smog zagląda także do polskich przedszkoli

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia11 grudnia 2017 09:57Aktualizacja: 11 grudnia 2017 09:59

Raport "Polskie przedszkola w smogu", przygotowany przez Greenpeace i Fundację #13 pokazuje, że powietrze w pobliżu aż tysiąca przedszkoli w Polsce nie spełnia europejskich norm czystości. Zanieczyszczenie powoduje, że ryzyko chorób płuc u dzieci wzrasta nawet o 30 proc.

Raport: smog zagląda także do polskich przedszkoli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przygotowując raport, na mapę zanieczyszczenia powietrza opublikowaną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nałożono mapę przedszkoli z bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z listy MEN wykorzystano 11 784 placówek. 8087 placówek jest w odległości poniżej 15 km od najbliższej stacji. Dla pozostałych 3697 przedszkoli eksperci wykonali dodatkowe analizy i oszacowali poziom stężenia szkodliwych pyłów - podaje Gazeta Wyborcza.

Z raportu wynika, że powietrze w pobliżu żadnego polskiego przedszkola nie spełnia norm WHO dla pyłu PM2,5 (to drobny, bardzo szkodliwy pył, który w ciągu minuty dociera z krwiobiegu do nerek, wątroby i mózgu).

Autorzy raportu wyliczyli też, jaki procent przedszkoli leży na terenach, na których dopuszczalny poziom pyłu PM10 (nieco większe cząsteczki zanieczyszczeń) jest przekraczany przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej, niż dopuszczają normy. W skali Polski to aż 7300 placówek - 62 proc. wszystkich branych pod uwagę w analizie. Najgorzej jest w województwie śląskim, gdzie aż 93 proc. placówek jest położonych w miejscach, gdzie smog występuje nawet przez 112 dni w roku.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze