×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: na co chorują Polki?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 20 listopada 2013 11:55

Głównym zabójcą polskich kobiet są choroby układu krążenia. - Rocznie z tego powodu umiera ponad 90 tys. Polek - podkreśla prof. Antonina Ostrowska, pomysłodawczyni raportu ''Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia''.

Raport: na co chorują Polki?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opracowanie powstało z inicjatywy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Raport, którego wyniki zostały ogłoszone we wtorek (19 listopada) w Warszawie podczas konferencji prasowej, stworzyło grono ekspertów medycznych pod redakcją prof. Antoniny Ostrowskiej (IFIS PAN).

Raport koncentruje się na najważniejszych zagrożeniach dla zdrowia kobiet, jakimi są: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, neurologiczne, nieurazowe choroby układu ruchu, zakażenia układu moczo-płciowego, choroba Alzheimera, depresje i niektóre uzależnienia.
Według prof. Ostrowskiej, dane na temat zdrowia kobiet są bardzo rozproszone.

- Raport, w którym zostały one zebrane, pozwoli na nowo spojrzeć na potrzebę tworzenia programów profilaktycznych czy edukacyjnych dla pacjentów, a także szkolenia personelu medycznego - oceniła.    

Dane epidemiologiczne, które przekazał prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że kobiety często odkładają na później własne potrzeby zdrowotne. W Polsce zbyt późno wykrywa się np. nowotwory, a jedną z przyczyn jest niska zgłaszalność na bezpłatne badania profilaktyczne.

Z kolei Małgorzata Stelmach, prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, podkreśliła, że raport to dopiero początek ciężkiej pracy, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że nie tylko nowotwory, ale także choroby układu krążenia i przewlekłe choroby reumatyczne stanowią główne zagrożenia dla zdrowia kobiet.    

Raport "Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia" stał się też inspiracją do zainicjowania pierwszej ogólnopolskiej debaty poświęconej kondycji zdrowotnej kobiet w Polsce. Forum poprzedzi kampania społeczna zwracająca uwagę kobiet na zagrożenia dla ich zdrowia oraz edukująca w obszarach wyznaczonych przez raport, wsparta przez autorytety medyczne oraz znane i lubiane osobowości telewizyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze