Raport: mieszkańcy wsi mają gorszy dostęp do placówek medycznych
Mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast - wynika z raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W efekcie mniejsza jest wykrywalność chorób wśród ludności wiejskiej.

Jak się okazuje, na wsi jest ponad dwa razy mniej placówek medycznych niż w mieście - trzy przychodnie na 10 tys. mieszkańców. Najmniej obiektów w przeliczeniu na mieszkańców terenów wiejskich znajduje się w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (mniej niż 2,5 przychodni).
Skutkuje to gorszym dostępem do porad lekarskich, mniejszą liczbą szczepień dzieci i młodzieży, mniejszą liczbą szczepień i badań profilaktycznych dorosłych. W efekcie mniejsza jest wykrywalność chorób, głównie: cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia.
Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, uważa, że wyraźnie widać zależność pomiędzy stanem zdrowia ludności wiejskiej a dostępem do infrastruktury medycznej. Postuluje podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do zlikwidowania barier w dostępie do opieki zdrowotnej i położenie nacisku na rozwiązania systemowe, które będą służyły poprawie stanu zdrowia mieszkańców wsi.
Czytaj: www.strefaagro.gp24.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)