Raport ekspertów: powołajmy Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej

Autor: RZX, KL/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2013 20:14

W raporcie "System Ochrony Zdrowia w Polsce - Diagnoza i Kierunki Reformy" zaprezentowanym w środę (27 listopada) podczas konferencji Pracodawców RP, zespół ekspertów "Akademii Zdrowia 2030" postuluje m.in. rozszerzenie kompetencji ministra zdrowia o zadania z zakresu polityki społecznej i powołanie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej (MZiOS). Miałoby to poprawić efektywność gospodarowania środkami w ochronie zdrowia i opiece społecznej i zapobiec rozmywaniu systemu.

Raport ekspertów: powołajmy Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, pod kierownictwem którego pracował zespół ekspertów, wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że dzięki temu połączeniu w resorcie znalazłyby się wszystkie pieniądze faktycznie przeznaczane na opiekę zdrowotną.

- Poza resortem zdrowia mamy obecnie olbrzymie środki wydawane m.in. na rehabilitację, zasiłki, sanatoria. Problemy związane ze zdrowiem społeczeństwa finansowane są m.in. ze składki zdrowotnej, składki rentowej, składki chorobowej. Tymczasem wszystkie pieniądze powinny znajdować się w jednej kasie, aby nie rozmywać systemu - wskazuje Andrzej Mądrala.

Wyjaśnia jednocześnie, że nowy resort (MZiOS) powinien inicjować i realizować narodowe programy ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz zapewnić synergię pomiędzy polityką zdrowotną i polityką społeczną w celu maksymalizacji korzyści i zmniejszenia kosztów pośrednich chorób.

Politycy o MZiOS

Pomysł powołania w miejsce obecnego resortu zdrowia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej pozytywnie ocenia senator Bolesław Piecha (PiS), były przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że inicjatywa ta nie jest zresztą nowa i znajduje się m.in. w programie jego partii.

- Kwestie związane z rentami, zasiłkami chorobowymi, zwolnieniami lekarskimi itp. powinny być zarządzane przez jeden organ.  Inaczej wprowadza się niepotrzebny bałagan i biurokrację - wyjaśnia senator Piecha.

- Zadania realizowane przez Ministerstwo Zdrowia i część zadań obecnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powinny trafić do jednego resortu także dla większej przejrzystości w zakresie podziału środków. Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu krajach zachodnich. Izolowanie Ministerstwa Zdrowia jedynie do zadań z zakresu lecznictwa jest zbyt wąskie. W ten sposób nie można kreować całościowej polityki zdrowotnej - dodaje Piecha.

W podobnym tonie wypowiadał się we wrześniu br, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia poseł PO Jakub Szulc.

- Można rozważyć skorelowanie wydatków w ramach pomocy społecznej z wydatkami na zdrowie. Środki na opiekę społeczną nie do końca są, moim zdaniem, właściwie kierowane. Problemem jest brak komunikacji między priorytetami opieki społecznej a zdrowotnymi, a to są często ci sami adresaci, wymagający podobnego zabezpieczenia - zaznaczał parlamentarzysta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum