Raport ekspertów o pandemii COVID-19 na świecie: można jej było zapobiec

Autor: oprac. JW • Źródło: Gazeta Wyborcza, CNBC13 maja 2021 10:32

Pandemia COVID-19 była katastrofą, której można było zapobiec, gdyby świat zareagował szybciej - wynika z raportu ekspertów pod przewodnictwem Helen Clark, byłej premier Nowej Zelandii i Ellen Johnson Sirleaf, byłej prezydent Liberii.

Raport ekspertów o pandemii COVID-19 na świecie: można jej było zapobiec
Przygotowania do pandemii były niespójne, brakowało pieniędzy, a system ostrzegania WHO był zbyt wolny i zbyt łagodny. Fot. Shutterstock
  • Gdyby świat zareagował szybciej, pandemii COVID-19 można było zapobiec - mówi raport zlecony przez WHO
  • Przygotowania do pandemii miały być niespójne, niedofinansowane, a system ostrzegania WHO był zbyt wolny i zbyt łagodny
  • Grupa ekspertów chce szybciej działającej, dofinansowanej WHO oraz zobowiązania się przywódców krajów zamożnych do dostarczania szczepionek reszcie świata

Helen Clark określiła luty 2020 r. jako "miesiąc straconej szansy na uniknięcie pandemii, bo tak wiele krajów zdecydowało się poczekać i zobaczyć, co się stanie". Do tego niektóre kraje "zdewaluowały i obalały" naukę, zaprzeczając istnieniu nowej choroby. - To miało śmiertelne konsekwencje - powiedziała Clark.

Przygotowania do walki z pandemią "kulały"

Raport został zamówiony przez dyrektora generalnego WHO z inicjatywy państw członkowskich, które wezwały w maju zeszłego roku do bezstronnego przeglądu tego, co się stało.

W raporcie zaznaczono, że przygotowania do pandemii były niespójne, brakowało pieniędzy, a system ostrzegania WHO był zbyt wolny i zbyt łagodny. Niektórzy zaczęli działać dopiero wtedy, gdy łóżka szpitalne na oddziałach intensywnej terapii zaczęły się zapełniać. 

Grupa ekspertów wzywa do radykalnych zmian, chce szybciej działającej, dofinansowanej WHO oraz zobowiązania się przywódców krajów zamożnych do dostarczania szczepionek reszcie świata. Chodzi o miliard dostarczonych szczepionek dla programu COVAX, który ma zapewnić szczepionki biedniejszym państwom.

Raport zaleca utworzenie rady ds. globalnych zagrożeń dla zdrowia, na jej czele powinny stanąć głowy państw. Wzywa się również do zwołania specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod koniec tego roku w celu uzgodnienia wspólnej deklaracji politycznej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Apel WHO ws. własności intelektualnej szczepionek

Na początku maja Przywódcy Światowej Organizacji Handlu wezwali państwa członkowskie do szybkiego ustalenia szczegółów porozumienia, które tymczasowo złagodzi przepisy chroniące własność intelektualną szczepionek na koronawirusa.

Zwolnienie mogłoby usunąć przeszkody w zwiększaniu produkcji szczepionek w krajach rozwijających się. Za takim rozwiązaniem optują Republika Południowej Afryki i Indie.

Prezydent Joe Biden potwierdził już, że Biały Dom poprze propozycję Światowej Organizacji Handlu zmierzającą do zrzeczenia się praw własności intelektualnej.

Posunięcie administracji Bidena następuje w czasie, kiedy zakażenia koronawirusem osiągają najwyższy poziom w krajach trzeciego świata, które walcząc o zdobycie lub dystrybucję szczepionek, podkreślają różnicę w dostępie do szczepień w porównaniu z innymi krajami, takimi jak: USA, Kanada czy Wielka Brytania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum