Raport: Wybory zdrowotne 2015. Diagnoza i dyskusja

Autor: MAK/Rynek Aptek • • 07 września 2015 09:37

Kolejnym rządom brakuje woli politycznej, by przeprowadzić gruntowne reformy i zmierzyć się z potrzebami zdrowotnymi obywateli, nawet wówczas, gdy istnieją gotowe rozwiązania czy projekty legislacji - autorzy raportu "Wybory zdrowotne 2015".

Raport: Wybory zdrowotne 2015. Diagnoza i dyskusja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Strategie rozwoju polityki zdrowotnej - o ile w ogóle powstają - nie zyskują dostatecznej wagi wśród priorytetów państwa. To fundamentalny błąd. Polska potrzebuje nowego podejścia do kwestii ochrony zdrowia - powinna dopasować priorytety państwa do oczekiwań i potrzeb społecznych" - czytamy w raporcie przygotowanym przez centrum analiz polityczno-gospodarczych Polska Insight na zlecenie MSD Polska.

Autorzy dokumentu podkreślają, że o zdrowiu należy myśleć jako o wspólnym zasobie, a nie „kategorii budżetowej generującej jedynie koszty. Nadmierne wydatki na zdrowie są problemem, ale akurat nie w Polsce - w proporcji do PKB wydajemy o blisko jedną trzecią mniej niż wynosi średnia dla krajów OECD”.

"Normą w Polsce jest nominowanie na ministrów zdrowia lekarzy, nierzadko wybitnych fachowców, co pogłębia swoistą medykalizację ministerstwa (po 1989 roku tylko 3 z 17 ministrów zdrowia nie było lekarzami). Tymczasem polityka zdrowotna wymaga przede wszystkim talentów politycznych, strategicznych i zarządczych" - zaznaczają autorzy raportu.

Ich zdaniem wybory parlamentarne dają okazję do podsumowania obecnej sytuacji w ochronie zdrowia, uporządkowania priorytetów i wyznaczenia nowych celów. Raport jest pomyślany jako wprowadzenie do tej dyskusji. Wskazuje główne pytania, przed jakimi stanie przyszły minister zdrowia. Przedstawia też trendy światowe i sygnalizujemy możliwe rozwiązania.

Raport składa się z siedmiu rozdziałów, dotyczących m.in.: politycznej rangi zdrowia; wartości zdrowia dla społeczeństwa i gospodarki; finansowania ochrony zdrowia; konkurencji w ochronie zdrowia; odpowiedzialności za kształt systemu opieki zdrowotnej; dostępności personelu medycznego; dostępności leków.

Oficjalnie raport "Wybory zdrowotne 2015" zaprezentowany podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy (8-10 września br.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze