Raport UNICEF: w ciągu najbliższych 15 lat umrze niepotrzebnie 35 mln małych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 08:37

Co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami, a około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie - wynika z opublikowanego w piątek (13 września) raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Raport UNICEF: w ciągu najbliższych 15 lat umrze niepotrzebnie 35 mln małych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z przyjętymi w 2000 r. założeniami, do 2015 r. liczba zgonów wśród noworodków i małych dzieci miała spaść o ponad dwie trzecie, jednak już obecnie jest jasne, że społeczność międzynarodowa robi zbyt mało, by osiągnąć ten cel w wyznaczonym terminie - alarmuje organizacja. 

"Za pomocą najprostszych i tanich środków, takich jak szczepionki, antybiotyki, moskitiery oraz dzięki zapewnieniu lepszej opieki matkom i dzieciom podczas porodu i po nim, można by uratować miliony dzieci" - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel UNICEF w Niemczech, Christian Schneider. 

Od 1990 r. liczba przypadków śmiertelnych w tej grupie wiekowej spadła co prawda o blisko połowę (z ponad 12 mln do 6,5 mln), ale przy obecnym tempie zmian założenia z 2000 r. zostaną spełnione aż 13 lat później, a to oznacza śmierć blisko 35 mln małych dzieci. 

Z pięciorga dzieci, które nie dożywają piątego dnia życia, czworo rodzi się w południowej Azji lub na południu Afryki. Aż jedna piąta wszystkich zgonów wśród małych dzieci przypada na Indie, Nigerię, Pakistan, Demokratyczną Republikę Konga i Chiny. Najczęstsze przyczyny śmierci wśród małych dzieci i noworodków to: zapalenie płuc (17 proc. przypadków śmiertelnych), komplikacje po przedwczesnym porodzie (15 proc.), komplikacje podczas porodu (10 proc.), biegunka (9 proc.) i malaria (7 proc.). Do blisko połowy zgonów przyczynia się niedożywienie. 

Optymistycznym akcentem w raporcie jest fragment o krajach, którym już udało się osiągnąć "cel milenijny" i obniżyć liczbę umierających dzieci o dwie trzecie w porównaniu z rokiem 1990. W Brazylii spadek liczby zgonów wyniósł 77 proc., w Chinach - 74 proc., a 60 i więcej proc. - w niektórych najbiedniejszych krajach, takich jak Etiopia, Bangladesz, Liberia, Malawi, Nepal, Timor Wschodni czy Tanzania. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze