Raport UNFPA: świat nieprzygotowany na szybkie starzenie się populacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 08:45

Ludność na świecie starzeje się tak szybko, że większość państw nie jest na to przygotowana - głosi raport Funduszu Ludnościowego NZ (UNFPA) i organizacji HelpAge International, który zostanie opublikowany we wtorek (2 października), w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

Raport UNFPA: świat nieprzygotowany na szybkie starzenie się populacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W raporcie zestawiono poziom społecznego i ekonomicznego dobrobytu osób starszych w 91 krajach na świecie. Najlepiej żyje się seniorom w Szwecji, najgorzej w Afganistanie.

Global AgeWatch Index powstał na podstawie danych ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego i innych globalnych agencji; przeanalizowano m.in. dochody, opiekę zdrowotną, edukację, zatrudnienie oraz środowisko sprzyjające seniorom w każdym kraju.

Z badania ogólnie wynika, że poszczególne kraje nie działają dość szybko, żeby poradzić sobie ze skutkami szybszego niż kiedykolwiek starzenia się populacji. Do roku 2050 liczba seniorów w wieku powyżej 60 lat po raz pierwszy w historii przewyższy liczbę dzieci poniżej 15 lat.

Według raportu najszybciej starzejące się społeczeństwa to te zamieszkujące kraje rozwijające się, takie jak Jordania, Laos, Mongolia, Nikaragua i Wietnam, gdzie liczba seniorów potroi się do 2050 r.

Raport zwraca uwagę, że z jednej strony fakt, że ludzie żyją dłużej, jest świadectwem postępu w medycynie, opiece zdrowotnej i odżywianiu; podkreśla się, że osoby starsze powinny być postrzegane nie jako ciężar, lecz jako zasób. Z drugiej strony wiele krajów wciąż cierpi na brak podstawowej opieki socjalnej, która zapewniałaby ich starszym obywatelom środki do życia, opiekę zdrowotną i dach nad głową.

W Afganistanie na przykład nie ma emerytur dla zwykłych obywateli, którzy nie są członkami rządu. Średnia długość życia mężczyzn w tym kraju wynosi 59 lat, a kobiet 61; przy średniej światowej 68 lat dla mężczyzn i 72 dla kobiet - wynika z danych ONZ.

- Wielu krajom nie udaje się opanować problemu, częściowo dlatego, że jest on postrzegany jako niezwykle skomplikowany i kosztowny, co niekoniecznie jest prawdą - mówi Silvia Stefanoni, dyrektor generalna organizacji HelpAge International. Japonia i Niemcy - jak podkreśla - mają jeden z najwyższych odsetków seniorów na świecie, ale mogą pochwalić się stabilną gospodarką. - Nie ma dowodu, że to starzejąca się populacja szkodzi gospodarce - dodaje.

Jednak dobrobyt sam w sobie nie gwarantuje ochrony dla ludzi starszych. Takie wzrastające potęgi gospodarcze jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA (BRICS) plasują się w rankingu niżej niż niektóre biedniejsze kraje, takie jak Urugwaj czy Panama.

Ale - jak podkreślono w raporcie - bogate kraje są generalnie lepiej przygotowane na starzenie się społeczeństw niż te mniej zamożne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum