Raport ONZ: każdego roku ponad 7 mln nieletnich dziewcząt rodzi dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2013 13:29

Każdego roku 7,3 miliona dziewcząt poniżej 18. roku życia zostaje matkami - wynika z opublikowanego w środę (30 października) w Londynie raportu Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).

Raport ONZ: każdego roku ponad 7 mln nieletnich dziewcząt rodzi dzieci

Autorzy raportu zwracają uwagę, że co roku w wyniku komplikacji związanych z ciążą lub porodem umiera 70 tys. nieletnich kobiet. W przypadku bardzo młodych ciężarnych dziewcząt, poniżej 15. roku życia, dwukrotnie wzrasta też, w porównaniu z dojrzalszymi kobietami, ryzyko komplikacji, m.in. wystąpienia przetoki. Problem ten w 95 proc. przypadków dotyczy krajów rozwijających się. Każdego dnia dzieci rodzi tam 20 tys. młodocianych matek.

Dla porównania: w krajach rozwiniętych w ciągu całego roku na świat przychodzi tylko 680 tys. dzieci nieletnich matek. Połowa z nich przypada na Stany Zjednoczone. W krajach rozwijających się jedna kobieta na pięć rodzi przed ukończeniem 18. roku życia. W Nigrze jest to 51 proc. 

Spośród 7,3 mln nieletnich, które każdego roku na całym świecie zostają matkami, dwa miliony to dziewczęta poniżej 15. roku życia - odnotowano w raporcie. "W Bangladeszu, Gwinei, Mali, Mozambiku, Nigrze i Czadzie jedna dziewczyna na 10 rodzi dziecko przed ukończeniem 15 lat" - alarmują autorzy raportu. 

"Bardzo często społeczeństwo przerzuca całą winę za ciążę na dziewczynę, a prawda jest taka, że w większości przypadków ciąża nie jest wynikiem wolnego wyboru, ale przeciwnie - braku wyboru oraz niezależnych od niej okoliczności" - zaznaczył nadzorujący prace nad raportem dr Babatunde Osotimehin. Według niego to rezultat "żadnego lub ograniczonego dostępu do edukacji, zatrudnienia, merytorycznych informacji i opieki zdrowotnej".

"Głównym czynnikiem determinującym" - jak podkreśla UNFPA - jest słaby poziom edukacji; wskazuje się również na problem małżeństw zawieranych przez dzieci. Dokument zaleca: objęcie jak największej liczby dziewcząt edukacją, położenie kresu praktyce małżeństw dzieci, rewizję przekonań na temat tradycyjnie przypisywanych kobietom i mężczyznom ról, a także poprawę dostępu do opieki ginekologicznej oraz zwiększenie pomocy dla młodocianych matek. 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum