Raport OECD: alarmujące dane o liczbie lekarzy w Polsce
Lekarzy w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest najmniej w Unii Europejskiej. Sytuację pogarsza to, że 10 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę.

Dane o brakach kadrowych są alarmujące. Liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej - przypomina Gazeta Wyborcza, powołując się na Health at Glance 2014 - raport organizacji OECD.
Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest w Rumunii czy Słowenii. Także w Serbii, która jednak nie jest członkiem UE. Spośród przebadanych krajów europejskich gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii. Sytuacja się pogarsza, bo jeszcze kilka lat temu byliśmy w końcówce stawki, ale nigdy ostatni.
Z raportu Łukasza Zalickiego, partnera w firmie doradczej EY, wynika, że mała liczba absolwentów kierunków lekarskich może sprawić, iż obecny stan może się w przyszłości pogłębić.
To paradoks, bo w ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczba studentów na kierunkach lekarskich w listopadzie 2003 r. przekraczała 12,3 tys., tymczasem w listopadzie 2014 r. było ich już ponad 25,9 tys.
Problemem jest też to, że ci lekarze, którzy zostają w Polsce, pracują na dwóch, a nawet trzech etatach. "Ograniczona podaż lekarzy w połączeniu z brakiem stosownych regulacji prowadzi do sytuacji, w której lekarze pracują powyżej 300 godzin miesięcznie" - wynika z raportu EY.
Rekordzista z województwa śląskiego pracował 149 godzin w tygodniu u ośmiu różnych pracodawców. Dla porównania: norma unijna to 48 godzin tygodniowo - łącznie z godzinami nadliczbowymi.
Więcej: wyborcza.biz
ZOBACZ KOMENTARZE (0)