Rafalska: pracodawcy płacą 6,3 mld zł z tytułu absencji chorobowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2018 20:03

6,3 mld zł płacą pracodawcy z tytułu absencji chorobowej. Państwo wydaje najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, które stanowią 56 proc. wszystkich zasiłków - mówiła w środę w Krynicy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rafalska: pracodawcy płacą 6,3 mld zł z tytułu absencji chorobowej
Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska Fot. rafalska.eu

Minister rodziny uczestniczyła w debacie "Wspólnie dla Zdrowia", podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Rafalska podkreśliła podczas debaty, że impulsem do powstania rządowych programów prorodzinnych była sytuacja demograficzna Polski. Jak wskazała, dla zwiększenia dzietności potrzebne jest nie tylko wsparcie materialne i dobra sytuacja na rynku pracy, ale także zapewnienie dobrej opieki zdrowotnej.

- Rodziny potrzebują dobrej opieki medycznej nad kobietą w ciąży, małym dzieckiem, standardów opieki okołoporodowej - wymieniła Rafalska. Jak dodała, wyzwaniem jest także starzenie się społeczeństwa i konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorymi członkami rodzin.

Szefowa MRPiPS poruszyła także temat zdrowia w miejscu pracy. Poinformowała, że 6 mld 300 mln zł płacą pracodawcy z tytułu absencji chorobowej. Jak dodała, państwo wydaje najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, które stanowią 56 proc. wszystkich zasiłków.

- Roczne wydatki związane z absencją chorobową to 21 mld zł, w tym 8 mld zł jest dopłacane z budżetu - podała minister rodziny. - Widzimy tu znakomicie, jak problem zdrowia w powiązaniu z sytuacją pracownika jest istotny - podkreśliła.

Zdaniem minister wyzwaniem jest także profilaktyka zdrowotna. - To najtańszy sposób, najlepszy dla nas wszystkich, na zachowanie dobrego zdrowia na długo - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum