Rafalska: powstaje dokument o polityce społecznej wobec osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2018 15:06

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki przygotowuje dokument, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. - poinformowała w czwartek (18 stycznia) szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. - Prace nad dokumentem są na końcowym etapie - zaznaczyła.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia ) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu. W spotkaniu wzięli udział także m.in. uczestnicy Dom Dziennego Pobytu "Senior plus" w Błoniu.

- Na etapie końcowym mamy w resorcie przygotowanie dokumentu, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030. Ta polityka ma być oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność. To są trzy słowa klucze, które mówią, na kanwie czego będą budowane pozostałe działania - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dla rządu polityka społeczna wobec osób starszych jest niezwykle ważnych wyzwaniem. - Doceniamy rolę i znaczenie osób starszych dla rodziny, dla budowania silnych więzi międzypokoleniowych, w pomoc w wychowaniu dzieci - oświadczyła minister.

Jak mówiła, rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł. Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".

Wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców. Rafalska przypomniała też, że w 2018 r. na realizację rządowego programu na rzecz osób starszych zaplanowano 40 mln zł.

- Pamiętajmy o tym, że ta aktywność, jak najdłuższa, chroni nas przed utratą samodzielności, czego byśmy nie chcieli. Bo tak długo jak jesteśmy aktywni, rozmawiamy, wychodzimy z domu, integrujemy się z innymi, czujemy się samodzielni i chcemy, żeby to jak najdłużej trwało. Ale jak to w życiu bywa, mamy ograniczenia zdrowotne i nie wszystko zależy od nas samych - mówiła szefowa MRPiPS.

Minister złożyła gościom życzenia z okazji nadchodzącego dnia Dziadka i Babci. - Jako babcia czwórki wnucząt składam najserdeczniejsze życzenia, gratulacje. Instytucja babci jest ważna, przez Polaków bardzo doceniana. Nie zapominam też o ważnych dziadkach" - mówiła. Dodała, że rola dziadków w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Paweł Żebrowski (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum