Rafalska o działaniach dla osób z niepełnosprawnością: ci, którzy chcą strajkować nie wiedzą o...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2019 16:05

Konsekwentnie przedstawiamy kompleksowe działania dla osób z niepełnosprawnością; być może ci, co chcą protestować, nie wiedzą o szeroko zakrojonych działaniach rządu - powiedziała w czwartek (28 lutego) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska odnosząc się do zapowiadanego na maj protestu osób z niepełnosprawnościami.

Rafalska o działaniach dla osób z niepełnosprawnością: ci, którzy chcą strajkować nie wiedzą o...
- W 2018 roku nakłady na różne zadania z zakresu niepełnosprawności wzrosły w stosunku do 2015 roku o 3,5 mld złotych - podkreślała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Fot. MRPiPS/Twitter

We wtorek (26 lutego) liderka ubiegłorocznego protestu osób z niepełnosprawnościami Iwona Hartwich poinformowała, że 23 maja pod Pałacem Prezydenckim odbędzie się kolejny protest.

Hartwich podkreśliła, że to odpowiedź na nowe propozycje programowe rządu, który - jej zdaniem - kolejny raz pominął osoby z niepełnosprawnościami.

W odniesieniu do tego tematu Elżbieta Rafalska wskazała, że rząd "bardzo konsekwentnie przedstawia kompleksowe działania dla osób z niepełnosprawnością".

Zapytana, dlaczego mimo działań rządu niepełnosprawni chcą protestować, odparła, że "to pytanie do osób niepełnosprawnych". Dodała jednak, że "być może ci, co chcą protestować, nie wiedzą o szeroko zakrojonych działaniach, które realizuje strona rządowa".

- W 2018 roku nakłady na różne zadania z zakresu niepełnosprawności wzrosły w stosunku do 2015 roku o 3,5 mld złotych - zauważyła szefowa MRPiPS.

- Te wzrosty są; grupy osób potrzebujących są +pod naszymi skrzydłami+ i są to grupy, którymi zajmujemy się z wyjątkową starannością - dodała.

Rafalska zaznaczyła też, że "w przypadku wsparcia osób z niepełnosprawnością kierowana do nich pomoc musi być wszechstronna, kompleksowa i zindywidualizowana, bo potrzeby takich osób są zróżnicowane". Przypomniała, że "od 1 lipca weszły szczególne rozwiązania, jeśli chodzi o dostępność do specjalistycznych usług ambulatoryjnych oraz do rehabilitacji, a także wzrosło świadczenie adresowane do opiekunów osób niepełnosprawnych".

- Mamy też solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, w ramach którego jest szereg programów wspierających - dodała.

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji programowych ugrupowania. Lider partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury (1100 zł) dla każdego emeryta. Kilka dni później wicepremier Beata Szydło poinformowała, że świadczenie to będzie wypłacane także rencistom.

Protest osób z niepełnosprawnościami ma odbyć się 23 maja o godz. 12.00 pod Pałacem Prezydenckim. Stamtąd uczestnicy mają ruszyć w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie przed Sejm, gdzie Hartwich zapowiedziała konferencję prasową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum