×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Radziwiłł: zapowiedzi ograniczania czasu pracy lekarzy są haniebne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 listopada 2017 15:41

Zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej, odbieram jako uderzenie w podstawy w etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - powiedział w środę (8 listopada) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, wezwania do redukcji pracy lekarzy uważa za skandaliczne i haniebne.

Radziwiłł: zapowiedzi ograniczania czasu pracy lekarzy są haniebne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła 8 listopada prace nad rządowym projektem przewidującym stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. Podczas jej posiedzenia minister odniósł się m.in. do apeli, żeby lekarze ograniczyli wymiar godzin pracy.

- Chcę bardzo mocno przy tej okazji powiedzieć, że wezwania do de facto redukcji pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy, uważam za skandaliczne i haniebne. Odbieram zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - mówił Radziwiłł.

Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o ograniczenie pracy do maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Samorząd lekarski wskazał na nadmierne obciążenie lekarzy, wpływające negatywnie na jakość leczenia.

Lekarze rezydenci, którzy od 2 października prowadzili protest głosowy, przerwali go po czterech tygodniach, zapowiadając, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.

Minister był pytany przez posłów opozycji, w jaki sposób ministerstwo przygotowuje się do zapowiadanego przez niektóre środowiska protestu lekarzy.

- Mam nadzieję, że do tego protestu nie trzeba się przygotowywać. Bo mam nadzieję, że ci, którzy zapowiadają protest, szczególnie w okolicznościach, w których jesteśmy dzisiaj, po prostu pójdą po rozum do głowy i przestaną mówić o wycofywaniu się z opieki nad pacjentem - skomentował minister.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze