WOK/Rynek Zdrowia | 22-03-2017 17:24

Radziwiłł w Sejmie: powiaty z nadzieją oczekują na sieć szpitali

- Prace nad ustawą o sieci szpitali trwają długo, choć niektórym bardzo się już śpieszy, aby te przepisy wprowadzić. Uwzględniliśmy uwagi między innymi organizacji pacjentów, którzy przychylnie patrzą na nowe rozwiązania - mówił w środę (22 marca) w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł; FOT. Sejm/PTWP

- Pacjenci oczekują przede wszystkim bezpieczeństwa i dobrej opieki, a nie jedynie wykonywania procedur medycznych. To bezpieczeństwo będzie zapewnione w szpitalach, które znajdą się w sieci - podkreślał minister zdrowia odpowiadając na liczne pytania posłów, głównie z opozycyjnych kubów, podczas sejmowej debaty o sieci szpitali.

W jego opinii, planowane ryczałtowe finansowanie lecznic, które funkcjonować będą w ramach sieci jest obecnie wręcz koniecznością.

- Dalsze prowadzenie postępowań konkursowych w dotychczasowej formie byłoby poważnym zagrożeniem dla sytuacji ekonomicznej placówek. Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązanie - stwierdził szef resortu zdrowia.

Radziwiłł nie podzielił opinii krytyków sieci, według których powiatowi samorządowcy bardzo obawiają się o losy szpitali na swoim terenie.

- Z moich rozmów i informacji wynika, jest odwrotnie. Starostowie z nadzieją oczekują na wprowadzenie sieci, gdyż planowane rozwiązania zapewniają szpitalom powiatowym ciągłość i pewność finansowania - podkreślał Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że „przepisy o sieci nie wywracają systemu do góry nogami, ale są poważną zmianą”. - Siecią szpitali straszą ci, którzy mają pieniądze, gdyż dotychczas robili interesy na słabości publicznej służby zdrowia - powiedział minister zdrowia.