Radziwiłł: specustawa o nadzwczajnych środkach w służbie zdrowia - w uzgodnieniach

Autor: Karolina Kropiwiec - PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2017 15:32

Przygotowywana jest ustawa o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia. Obecnie jest ona w uzgodnieniach międzyresortowych - poinformował w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł: specustawa o nadzwczajnych środkach w służbie zdrowia - w uzgodnieniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśniał, chodzi o "możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej dla najbardziej potrzebnych zakupów w służbie zdrowia" - wyjaśnił minister.

Dodał, że w projekcie zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób". Minister wymienił m.in. program zdrowia dzieci w szkole, wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej, wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, ale także "prawdopodobnie jakiś rodzaj dotacji dla NFZ, tak aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować kolejki, te najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego".

Dodał, że "determinacja rządu w tym zakresie jest bardzo jednoznaczna".

Radziwiłł poinformował, że projekt specustawy jest "incydentalny", ale ministerstwo nie odstępuje od planu zwiększania nakładów na ochronę zdrowia w sposób systemowy. - To jest ustawa incydentalna i dotyczy środków, które są, czy mogą być, w tej chwili do dyspozycji w budżecie i to jest zastrzyk jednorazowy, ale w żadnym wypadku nie odstępujemy od planu zwiększania nakładów na ochronę zdrowia w sposób systemowy i takie projekty również są przygotowywane - zaznaczył.

Minister zdrowia dopytywany, jaka część środków ze specustawy zostanie przeznaczona na zakup dodatkowych świadczeń i w jaki sposób będą dzielone te pieniądze, powiedział, że nie chciałby mówić o kwotach, ponieważ nad projektem pracuje Rada Ministrów. Dodał, że o kwotach będzie można mówić, kiedy projekt uzyska akceptację rządu.

- Ta specjalna ustawa ma umożliwić proste przekazanie środków z budżetu na potrzeby. Bo to nie jest takie oczywiste. Dzisiaj NFZ, zgodnie z przepisami, nie mógłby takiej dotacji dostać - wskazał szef resortu zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna w czwartek napisał, że dotarł do projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ma on przewidywać, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie placówek w nowy sprzęt.

Jak pisze gazeta, pieniądze pozwolą przede wszystkim zwiększyć liczbę świadczeń, zwłaszcza tych, do których kolejki są "absurdalnie długie". Według informacji DGP, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu. ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze