Radziwiłł: przygotowywane jest zarządzenie powołujące zespół ds. służby zdrowia

Autor: Grzegorz Dyjak - PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 20:06

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował w czwartek, że przygotowywane jest zarządzenie powołujące zespół, który - do 15 grudnia - ma rozpatrzyć postulaty protestujących rezydentów i wypracować rozwiązania w służbie zdrowia.

Radziwiłł: przygotowywane jest zarządzenie powołujące zespół ds. służby zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wcześniej w czwartek rezydenci prowadzący głodówkę złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło, informujący o odmowie udziału we wspólnym zespole. - W rządzie są osoby kompetentne i nasza pomoc oraz udział w tym nie są konieczne. Konieczne są za to realne działania dużo szybciej niż do 15 grudnia - mówiła PAP Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Minister zdrowia zaznaczył w RMF FM, że zespół i tak rozpocznie prace. - Ten zespół tak czy inaczej zacznie działać i mam nadzieję, że dołączą do niego także lekarze rezydenci - powiedział Radziwiłł.

Powtórzył, że rząd pracuje nad ustawą gwarantującą wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 2025 roku. - Badamy możliwości - powiedział Radziwiłł, pytany, czy może to być wcześniej niż w 2025 r.

Minister odniósł się także do posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która w piątek ma spotkać się, na wyjazdowym posiedzeniu z protestującymi lekarzami rezydentami. - To dosyć dziwny pomysł i nie bardzo rozumiem, skąd to się wzięło. Przewodniczącym komisji zdrowia jest były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który jest w znacznej mierze sprawcą tych kłopotów, z którymi teraz mamy do czynienia - ocenił. Radziwiłł dodał, że będzie obecny na piątkowym posiedzeniu komisji.

Minister był pytany także o czas pracy młodych lekarzy. Jak podkreślił, średni czas pracy rezydenta określają przepisy kodeksu pracy. Dopytywany czy mogą oni pracować 100 godzin tygodniowo, Radziwiłł odparł, że zgodnie z przepisami nie jest to możliwe.

- Każdy z nas podejmując dodatkową pracę powinien myśleć o tym, czy nie przekracza to jego możliwości. Każdy pracodawca zatrudniając osobę na dodatkowy dyżur czy etat, powinien ustalić, czy ten pracownik nie jest przemęczony ponad miarę - mówił Radziwiłł.

W czwartek w Sejmie minister zdrowia przedstawił informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, nad którą odbyła się burzliwa debata. Jak powiedział, rząd w 2018 r. przeznaczy 1 mld 179 mln zł na wynagrodzenia lekarzy rezydentów i stażystów.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze