×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Radziwiłł: projekt ws. darmowych leków dla seniorów - prawie gotowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2015 15:18

Projekt ws. darmowych leków dla seniorów jest prawie gotowy, znajduje się w uzgodnieniach wewnętrznych i prawdopodobnie za tydzień trafi do konsultacji społecznych - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czwartek (3 grudnia) podczas konferencji prasowej.

Radziwiłł: projekt ws. darmowych leków dla seniorów - prawie gotowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister raz jeszcze zapewnił, że bezpłatne leki dostępne będą dla wszystkich osób powyżej 75 roku życia.

Dodał, że w projekcie znajdą się mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami przez wypisywanie leków na nazwisko seniora, ale przeznaczonych dla kogoś innego. Dlatego na początku darmowe leki będą mogli przepisywać tylko lekarze rodzinni.

Darmowe leki będą umieszczane na specjalnej liście, która będzie częścią listy refundacyjnej. Konstanty Radziwiłł przypomniał, że obecnie jest ona aktualizowana co dwa miesiące, ale planowane jest rzadsze aktualizowanie. Nie wszystkie leki będą na niej dostępne, ale będzie ona sukcesywnie uzupełniana.

Projekt bezpłatnych leków dla seniorów 75+ plus będzie realizowany jako inicjatywa rządowa.

Wcześniej temat bezpłatnych leków dla seniorów minister Konstanty Radziwiłł poruszył m.in. podczas wystąpienia w Sejmie w czwartek (26 listopada), odpowiadając na pytania posłanek PiS Jolanty Szczypińskiej i Marii Zuby.

Radziwiłł zapewnił już wtedy, że prace nad tym rozwiązaniem ruszyły od pierwszego dnia jego urzędowania w resorcie zdrowia.

Podkreślił, że jest to niezwykle istotna kwestia, bo szacuje się, że ok. 17 proc. wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku pieniędzy w domowym budżecie.

- To oznacza, że 17 proc. pacjentów nie realizuje tego, co zalecają im lekarze - wskazał. Jak zaznaczył, może się wydawać, że nie jest to tak duży odsetek, ale jeśli przełoży się go na konkretnych ludzi, to jest "zdecydowanie zbyt dużo". Wiele wskazuje na to - dodał - że większość w tej grupie stanowią najwięksi konsumenci leków, czyli osoby starsze.

Zwrócił uwagę, że w wielu krajach są bezpłatne leki dla seniorów - jest to kwestia zabezpieczenia zdrowotnego tej grupy pacjentów.

Czytaj też. Minister zdrowia: bezpłatne leki dla seniorów w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze