Radziwiłł: postulaty protestujących i działania MZ są zbieżne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2018 10:40

Istnieje zbieżność pomiędzy postulatami protestujących, a działaniami MZ. Protestujący postulują znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia; różnica między nami jest w tempie tego wzrostu - mówił w piątek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w Rzeczpospolita TV .

Radziwiłł zaznaczył, że "będzie rozmawiał z protestującymi" Fot. Archiwum

W piątek( 5 stycznia) o godz. 17 w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotka się z protestującymi rezydentami.

Na antenie internetowej telewizji Rzeczpospolita TV Radziwiłł zaznaczył, że "będzie rozmawiał z protestującymi".

- Jeżeli lekarz nie czuje się na siłach pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo, to nie powinien tego robić i podpisywać klauzuli opt-out (...). Natomiast jeżeli mówimy o akcji wypowiadania klauzuli i niezgody na dłuższą pracę, to ma ona charakter protestu i konkretne postulaty. I o tym będziemy rozmawiać - podkreślił Radziwiłł.

W ocenie ministra zdrowia "istnieje zbieżność" między postulatami protestujących a działaniami MZ. - Podstawowym postulatem jest przecież znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Różnica między nami jest w tempie wzrostu - wyjaśnił.

Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych. Od listopada prowadzą akcję wypowiadania klauzuli opt-out, czyli dobrowolnej zgody lekarza na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.

Na początku tygodnia MZ podało, że klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 3,5 tys. z 88 tys. lekarzy pracujących w szpitalach. W czwartek wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że liczba wypowiedzeń spadła z dnia na dzień z 3572 do 3422. Porozumienie Rezydentów OZZL szacuje, że takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum