Radziwiłł o szpitalu tymczasowym na Ursynowie: proponowany termin oddania to 22 stycznia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 15:50

Proponowany termin oddania Szpitala Południowego, który ma być kolejnym szpitalem tymczasowym do leczenia chorych na COVID-19 w Warszawie, to 22 stycznia 2021 roku; wyznaczenie tej daty poprzedziły analizy i wizytacja fachowców - podkreślił w czwartek (25 listopada) wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł o szpitalu tymczasowym na Ursynowie: proponowany termin oddania to 22 stycznia
Wojewoda mazowiecki mówił o powstającym na warszawskim Ursynowie Szpitalu Południowym, który ma zostać kolejnym szpitalem tymczasowym do leczenia chorych na COVID-19. Fot. PTWP

Wojewoda mazowiecki na czwartkowej konferencji prasowej mówił o powstającym na warszawskim Ursynowie Szpitalu Południowym, który ma zostać kolejnym szpitalem tymczasowym do leczenia chorych na COVID-19.

- Jesteśmy, moim zdaniem, na dobrej drodze do tego, żeby wszystkie formalności już niedługo ukończyć - wyjaśnił.

Minister zdrowia, jak podał Radziwiłł, obowiązek zorganizowania szpitala tymczasowego w budynku Szpitala Południowego nałożył na miejski szpital na Solcu. Z kolei sam wojewoda nałożył obowiązek na prezydenta Warszawy, aby ten Szpital Południowy przygotować do warunków, które są niezbędne do tego, żeby tam rozpocząć przyjmowanie pacjentów.

- To jest szpital, który był planowany na późniejszy okres w przyszłym roku. Budżet państwa pokryje koszty przyspieszonego oddania do użytku tego budynku, a także dostosowania go do celu leczenia nieco większej niż założona liczby pacjentów, można powiedzieć, jednorodnych w tym zakresie, tzn. chorujących na COVID-19 - przypomniał Radziwiłł.

Jak zaznaczył, dużą część zaopatrzenia dostarczy Agencja Rezerw Materiałowych.

- Reszta - to, co będzie potrzebne do uruchomienia tego szpitala również będzie zakupiona ze środków budżetowych - powiedział.

Wojewoda przyznał, że w kwestiach formalności nastąpił delikatny poślizg.

- Wypełnieniem tych decyzji, o których mówiłem, poleceń, musi być porozumienie między miastem, szpitalem i wojewodą. W tym zakresie bardzo intensywnie od jakiegoś czasu pracujemy. Ze strony miasta są jakieś wątpliwości co do terminu, który został nałożony - zaznaczył.

Termin wyznaczono na 22 stycznia 2021 roku.

- To jest termin dość odległy, 22 stycznia, ale zwracam uwagę na to, że był on poprzedzony analizami i wizytacją tego miejsca przez fachowców, w tym także mojego pełnomocnika ds. organizacji szpitala - powiedział Radziwiłł.

- Wszystko wskazuje na to, również takie są deklaracje generalnego wykonawcy, że jest to termin, którego można dotrzymać. Najbliższe dni, jeśli nie godziny, to będzie sprawdzian również dla deklaracji m.st. Warszawy. Mam nadzieję, że uda się podpisać umowy w tym zakresie - podkreślił wojewoda.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę jeszcze przed dwoma tygodniami szpital tymczasowy ma obejmować nie mniej niż 300 łóżek, w tym nie mniej niż 80 miejsc leżących z respiratorem (tzw. łóżek respiratorowych).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum