Radziwiłł o sieci szpitali: nie obawiam się, że projekt upadnie w Sejmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 10:53

Nie obawiam się, że projekt ustawy dot. sieci szpitali upadnie w Sejmie - zapewnił w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Rząd przyjął projekt we wtorek. Zdanie odrębne zgłosił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Radziwiłł o sieci szpitali: nie obawiam się, że projekt upadnie w Sejmie
Zdaniem ministra zdrowia nie ma zagrożenia, by projekt nie zyskał poparcia większości w Sejmie Fot. PTWP

- Dyskusja między nami ma charakter merytoryczny i jestem przekonany, że zmiany, których już dokonaliśmy w projekcie w porównaniu z pierwszą wersją, zbliżają nas do siebie i osiągniemy konsensus - mówił Radziwiłł o rozmowach z Gowinem w Radiu ZET.

Zdaniem ministra zdrowia nie ma zagrożenia, by projekt nie zyskał poparcia większości w Sejmie, gdzie w klubie PiS grupa związana z Gowinem liczy dziewięciu posłów (klub PiS ma 234 z 460 posłów).

- Jest duża szansa, że przynajmniej część tych osób da się przekonać - stwierdził Radziwiłł.

Dopytywany, czy uzależnia swoje losy na stanowisku ministra zdrowia od uchwalenia projektu,  wskazał, że nie jestem szefem partii ani rządu. - Proszę im zostawić decyzję w tym zakresie - zaznaczył.

Pytany o obawy, że projektowana ustawa doprowadzi do upadku części prywatnych szpitali, minister zdrowia wskazał, iż duża część takich placówek wykonuje świadczenia jednodniowe, które będą rozliczane tak, jak do tej pory, podczas gdy projekt o sieci szpitali dotyczy przede wszystkim podstawowego zabezpieczenia pacjentów, szczególnie tych lecznic, które mają oddziały ratunkowe.

- Jest jeszcze trochę czasu na to, żebyśmy się wzajemnie przekonywali. Między innymi dlatego odsunęliśmy nieco termin wejścia w życie tej ustawy - podkreślił Radziwiłł. We wtorek rząd wprowadził do projektu autopoprawkę, zgodnie z którą ustawa miałaby wejść w życie od 1 października, a nie jak pierwotnie planowano od 1 lipca.

Zgodnie z projektem szpitale będą kwalifikowane do sieci po spełnieniu ściśle określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń, niezależnie od struktury własności. Szpitale znajdujące się w sieci mają zostać podzielone na siedem poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe. Placówka zakwalifikowana do sieci będzie miała zagwarantowane zawarcie umowy z NFZ.

W sobotę Gowin mówił, że ze zmian proponowanych przez MZ należy zrezygnować lub przeprowadzić pilotaż, by je przetestować. Według wicepremiera projektowana ustawa mogłaby wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum