Radziwiłł o sieci szpitali: nie ma ryzyka, że pieniądze pójdą "przed pacjentem"

Autor: fakt.pl/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2017 10:12

Nie będzie tak, jak twierdzą niektórzy, że pieniądze pójdą “przed pacjentem”, nie ma w ogóle takiego ryzyka - stwierdził w rozmowie z Fakt24 minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i dodał, że zmiany są potrzebne, ponieważ obecnie środki idą za procedurą, a nie za chorym.

Radziwiłł o sieci szpitali: nie ma ryzyka, że pieniądze pójdą "przed pacjentem"
Minister Radziwiłł broni sieci szpitali i zapowiada zmiany na lepsze. Fot. PTWP

Minister Radziwiłł w obszernej rozmowie z Fakt24 broni sieci szpitali i zapowiada zmiany na lepsze.

Zapowiada m.in, że ryczałt będzie zmieniał się w zależności od tego, czy szpital będzie wykonywał świadczenia zaplanowane. Jeśli wykona ich mniej, będzie dostawał mniej środków - i odwrotnie. Radziwiłł podkreśla, że "nie będzie tak, jak twierdzą niektórzy, że pieniądze pójdą 'przed pacjentem', nie ma w ogóle takiego ryzyka. Pan Sośnierz [poseł PiS, krytyk reformy - przypis red.] mówi, że pieniądze powinny iść 'za pacjentem'. Tylko one dzisiaj de facto idą za procedurą, a nie za pacjentem".

Precyzuje, że obecnie szpitale są wynagradzane za określone procedury, więc mają pokusę, by chętnie wykonywać te opłacalne i unikać gorzej finansowanych. Szef resortu zdrowia twierdzi, że podział na procedury lepsze i gorsze przechodzi także na pacjentów mniej i bardziej "atrakcyjnych" dla szpitala.

Konstanty Radziwiłł konstatuje, że w dzisiejszych realiach duża część szpitali "ratunkowych" musi konkurować z małymi podmiotami, które “wyjmują rodzynki z ciasta” - udzielają takich świadczeń, które są dla nich najbardziej korzystne od strony finansowej.

Odnosząc się do obaw dot. likwidacji szpitali powiatowych Radziwiłł argumentuje, że początkowo się takie pojawiały, ale teraz ich dyrektorzy mówią: "wprowadzajcie to szybciej, bo z naszymi finansami jest kiepsko i ta sieć jest dla nas ratunkiem”.

Więcej: www.fakt.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum