Radziwiłł o ryczałtowaniu szpitali: takie rozwiązania sprawdzają się

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 14:18

Nie planujemy rewolucji, planujemy zmianę, dobrą zmianę - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na czwartkowej (23 lutego) konferencji prasowej na temat projektu ustawy dot. sieci szpitali. Zaznaczył, że proponowany w ustawie system funkcjonuje w innych krajach.

Radziwiłł o ryczałtowaniu szpitali: takie rozwiązania sprawdzają się
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Podczas konferencji minister zdrowia uzasadniał głównie celowość ryczałtowego wynagradzania szpitali sieciowych. Przekonywał, że tego rodzaju rozwiązania istnieją w kilku krajach i sprawdzają się lepiej niż system obowiązujący w Polsce.

Szef MZ uważa, że szpitale w sieci, które otrzymają na swoje funkcjonowanie środki w formie ryczałtu będą bardziej elastyczne.

- Dzięki temu, że taki rodzaj wynagradzania będzie obwiązywał, szpital będzie bardziej elastyczny np. w możliwości przenoszenia pacjenta z jednego oddziału do drugiego; z leczenia nie jednej, tylko kilku chorób, które u pacjenta występują. Bo jak wiadomo dzisiaj w systemie, który obowiązuje są z tym duże problemy - mówił.

Rząd przyjął we wtorek (21 lutego) projekt dot. utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. Ma ona powstać od 1 października, a nie - jak pierwotnie planowano - od 1 lipca.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum