Radziwiłł: nowa ustawa oznacza przełamanie niedoinwestowania służby zdrowia

Autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 16:07

Nowa ustawa będzie oznaczać przełamanie problemu, z którym służba zdrowia w Polsce boryka się od zawsze - wiecznego niedofinansowania - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który we wtorek spotkał się w Łodzi z władzami woj. łódzkiego, NFZ i samorządu lekarzy.

Radziwiłł: nowa ustawa oznacza przełamanie niedoinwestowania służby zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. PTWP

- Ustawa, która została prawie jednogłośnie przyjęta w Sejmie i obecnie czeka na podpis prezydenta, zapewnia systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB, który ma być osiągnięty w 2025 r. Wzrost będzie następował stopniowo, mniej więcej w tempie minimum 0,2 PKB co roku - mówił Radziwiłł na konferencji w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Dodał, że zgodnie z tym dokumentem, w ciągu najbliższej dekady zostanie wydanych na zdrowie dodatkowo ok. 547 mld zł.

- Kwota niewyobrażalnie wysoka i wydaje się, że jest to naprawdę ustawa, którą - jeśli chodzi o ciężar finansowy - trudno porównać z jakąkolwiek inną. Dla porównania, program +500 plus+ rodzi w ciągu 10 lat konsekwencje finansowe w wysokości 241 mld zł - zaznaczył.

Według Radziwiłła, zapowiedzi wzrostu finansowania towarzyszy regulacja, która mówi, że co roku minister zdrowia na podstawie różnego rodzaju analiz ma wydać rozporządzenie, na co w pierwszej kolejności będą wydawane dodatkowe środki. Przyjęto też wytyczne, że będą one przeznaczone przede wszystkim na rozładowywanie kolejek pacjentów oraz na realizację konstytucyjnych zobowiązań zapewnienia szczególnej opieki wybranym grupom o specjalnych potrzebach - dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i seniorom. Dodatkowe środki z budżetu państwa mają spływać w postaci dotacji poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do opracowania rozporządzenia wykorzystywane będą mapy potrzeb zdrowotnych. Jest to narzędzie wprowadzone dwa lata temu, pozwalające oceniać na bieżąco potrzeby epidemiologiczne i demograficzne w ochronie zdrowia.

- Uwzględniane będą takie czynniki jak coraz dłuższe życie Polaków i związane z tym problemy zdrowotne, a także nowe technologie medyczne, nowe leki i opcje terapeutyczne, na które czeka wielu ciężko chorych pacjentów, porównujących swoją sytuację do sytuacji pacjentów w innych krajach - wyjaśnił minister.

Radziwiłł podał, że tegoroczny poziom wydatków na zdrowie wyniósł ok. 88 mld zł.

- W tym roku wydatki na służbę zdrowia były planowane zgodnie z zasadami obowiązującymi wcześniej, ale dzięki znacznie lepszej sytuacji budżetu w związku z regulacjami dotyczącymi podatków, duża część dodatkowo pozyskanych środków została przekazana na zdrowie. To świadczy o intencjach. Obecnie w skali kraju przekazano 3 mld zł m.in. na zakupy inwestycyjne sprzętu, powrotu medycyny szkolnej i opieki stomatologicznej realizowanej w dentobusach - poinformował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum