Radziwiłł: musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej
Musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej – mówił w poniedziałek (27 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w debacie o problemach pielęgniarstwa i położnictwa. Wskazał, że należy rozmawiać m.in. o ich kształceniu i normach zatrudnienia.

Debatę o problemach współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa zorganizował resort zdrowia wspólnie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
- Problemy polskiego pielęgniarstwa są problemami całego kraju - podkreślił minister Radziwiłł. Przyznał, że jednym z większych problemów - nie tylko polskiej - służby zdrowia jest niewystarczająca liczba pielęgniarek.
- Z całą pewnością musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej, bo ten prestiż jest tym, co będzie przyciągać nowe kadry (...), a także powstrzymywać przed odchodzeniem od zawodu - powiedział.
Doprecyzował, że w celu zwiększenia prestiżu tych zawodów "Ministerstwo Zdrowia m.in. zaproponuje organizacjom pielęgniarskim wspólne prowadzenie kampanii społecznych i edukacyjnych, których celem będzie poinformowanie społeczeństwa, dlaczego warto zostać pielęgniarką".
Ocenił, że ważna jest także kwestia norm zatrudnienia pielęgniarek. - Dzisiaj wiele pielęgniarek pracuje w warunkach, które nie tylko urągają ich bezpieczeństwu, ale przede wszystkim bezpieczeństwu pacjentów. To trzeba zmieniać - powiedział.
Dodał, że należy także zmniejszyć obciążenie pielęgniarek i położnych pracą biurokratyczną, tak by mogły one więcej czasu poświęcać pacjentowi.
Zdaniem Radziwiłła kompleksowym aktem dotyczącym problemów tej grupy zawodowej powinna być strategia na rzecz polskiego pielęgniarstwa.
Wskazał, że strategia w ciągu trzech miesięcy ma być opracowana przez specjalnie powołany zespół ds. pielęgniarstwa, w którego skład wejdą m.in. przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych, prawnicy i przedstawiciele rządu. Pracami zespołu ma pokierować wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.
- W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych w zakresie kształcenia podyplomowego, w szczególności jego podnoszenia na wyższy poziom poprzez wprowadzenie systemu akredytacji Ministra Zdrowia dla podmiotów, które uczestniczą w kształceniu podyplomowym - powiedział Radziwiłł.
Zapewnił, że nie jest planowana likwidacja licencjackich i magisterskich studiów pielęgniarskich.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapewniał, że rząd do problemów środowiska pielęgniarek i położnych przywiązuje ogromną wagę. Podkreślał też potrzebę dialogu poszczególnych resortów z organizacjami pielęgniarek i położnych.
Gowin powtórzył zapewnienia ministra Radziwiłła, że nie jest planowane nadanie systemowi kształcenia pielęgniarek "charakteru nieakademickiego".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)