Radziwiłł: mamy chorych, którzy czekają na leki jeszcze w ogóle nierefundowane

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 08 września 2017 14:25

Konstanty Radziwiłł w rozmowie z dziennikarzem RMF FM powiedział, że ustawa refundacyjna daje możliwości oszczędzania na lekach bardzo drogich, poprzez wprowadzanie na rynek odpowiedników, ale jednocześnie dzięki tym oszczędnościom, umożliwia finansowanie innych terapii. Tak szef resortu zdrowia odniósł się do protestu osób po przeszczepach.

Radziwiłł: mamy chorych, którzy czekają na leki jeszcze w ogóle nierefundowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed resortem zdrowia odbywa się protest pacjentów po przeszczepach. Ma on związek z drastycznym wzrostem ceny  leków immunosupresyjnych. Pacjenci po przeszczepach mówią wprost, ze nie stać ich na taki wydatek. Resort przekonuje, że są tańsze odpowiedniki, z których mogą korzystać pacjenci.

Minister zdrowia w rozmowie z RMF FM przekonuje,  że w ostatniej edycji listy leków refundowanych jest co najmniej kilka grup pacjentów, które mogą cieszyć się z tego, że uzyskały możliwość leczenia się lekami, które dotychczas były niedostępne. Jak wyjaśniał jest możliwe dzięki temu, że oszczędza się na tych lekach, które mają odpowiedniki tańsze.

- To jest zasada, która obowiązuje od kilku lat i z całą pewnością ta zasada musi być stosowana, bo mamy ograniczone środki, którymi musimy obdzielić jak największą liczbę potrzeb zdrowotnych pacjentów, którzy są często dramatycznie chorzy i czekają na leki, które dzisiaj jeszcze nie są w ogóle refundowane. A dzięki tym oszczędnościom właśnie to jest możliwe - mówi Radziwiłł.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze