Radziwiłł: lista szpitali należących do sieci - 27 czerwca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2017 11:21

Lista placówek, które będą należały do sieci szpitali, zostanie opublikowana 27 czerwca - poinformował we wtorek (30 maja) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł: lista szpitali należących do sieci - 27 czerwca
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. PTWP

Radziwiłł pytany w porannej audycji Radiowej Jedynki co i kiedy zmieni się dla szpitali oraz pacjentów w związku z wejściem w życie ustawy o sieci szpitali odpowiedział, że jeżeli chodzi o pacjentów, sytuacja będzie zmieniać się dopiero od października, bo to wtedy ustawa tak naprawdę wchodzi w życie.

- 27 czerwca zostanie opublikowana lista szpitali, które są w sieci i od tego momentu ruszają  intensywne przygotowania do zawarcia umów z tymi szpitalami, już według nowych zasad - powiedział minister.

Dodał, że trwają prace nad kilkoma rozporządzeniami, które wprowadzają szczegóły ustawy w życie. Dotyczą one m.in. sposobu obliczania ryczałtu, który będzie podstawą wynagrodzenia dla szpitali.

Radziwiłł podkreślił, że obecnie mamy czas, w którym ostatnie decyzje w sprawie ewentualnych konsolidacji i innych przekształceń dotyczących samych szpitali, mogą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Dodał, że w niektórych przypadkach ustawa stała się motywacją do zmian zarządczych - zdaniem ministra bardzo korzystnych.

W ocenie ministra na ogół ustawa o sieci szpitali poprawi sytuację lecznic. Dodał, że w kwestii ubiegania się o przyłączenie do sieci nie ma znaczenia, czy szpital jest prywatny czy publiczny. - Przepisy w ogóle tego nie dotyczą (...). Pochylamy się nad tym, jak ten szpital wygląda, czy spełnia kryteria zaliczenia do sieci, a nie, jaka jest jego struktura własnościowa - przekonywał.

Jak wyjaśnił, do sieci wejdą głównie szpitale przyjmujące pacjentów w nagłych przypadkach, stanach zagrożenia życia, które mają izby przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy. - To jest kryterium podstawowe - dodał. - Natomiast szpitale, które są na ogół jednoprofilowe, nieduże jednostki, które zajmują się lecznictwem planowym, będą działać dokładnie tak jak dotychczas, czyli zdobywać kontrakty po ogłoszeniu konkursów przez NFZ - podsumował.

Radziwiłł tłumaczył, że sytuacja pacjenta w szpitalu "sieciowym" o tyle będzie inna, że już w samej izbie przyjęć czy SOR-ze zastanie on dwie kolejki. Jedną szybką, która będzie dla pacjentów przyjmowanych do szpitala i drugą w przyszpitalnej przychodni dla tych, którzy nie zdążyli do swojego lekarza rodzinnego. Kolejną zmianą - jak mówił - będzie to, że pacjent wypisany ze szpitala będzie miał zapewnioną opiekę w poradni przyszpitalnej, specjalistę, albo rehabilitację poszpitalną.

Ustawa, na mocy której utworzona zostanie tzw. sieć szpitali, weszła w życie na początku maja. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Placówki w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum