Radziwiłł chce ułatwić lekarzom spoza Unii pracę w Polsce
Zamierzam zmniejszyć te ograniczenia i utrudnienia, które nie wydają się dziś konieczne - tak odniósł się do możliwości zatrudniania lekarzy zza wschodniej granicy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w wywiadzie udzielonym w jednym z branżowych miesięczników branży ochrony zdrowia.

Radziwiłł zaznaczył, że samo sprowadzenie lekarzy zza wschodniej granicy nie rozwiąże problemów kadrowych w Polsce.
- Ale zamierzam zmniejszyć te ograniczenia i utrudnienia, które nie wydają się dziś konieczne. Rozważamy projekt przyznawania lekarzom spoza Unii możliwości podejmowania pracy u jednego pracodawcy, który byłby do pewnego stopnia odpowiedzialny za ich praktykę - wyjaśnił.
Obecnie prawo do podjęcia pracy w Polsce, z pełnym uznaniem ich kwalifikacji, mają lekarze wykształceni na studiach medycznych w Unii Europejskiej - aby leczyć w Polsce, muszą jedynie zdać egzamin z języka polskiego. Lekarze z dyplomami uczelni spoza UE mają dłuższą ścieżkę otrzymania prawa wykonywania zawodu.
W pierwszej kolejności muszą nostryfikować dyplom lekarski, co często wiąże się z koniecznością zaliczenia rozmaitych kursów i szkoleń oraz złożenia egzaminów. Nawet lekarz ze specjalizacją uzyskaną poza UE po nostryfikacji dyplomu kierowany jest potem na roczny staż lekarski.
Czytaj też: Lekarze zza wschodniej granicy: pracę w Polsce dostaną tylko najwytrwalsi
Radziwiłł potwierdził, że prowadzone są rozmowy z Bankiem Światowym, dotyczące oddłużenia szpitali, powiedział jednak, że nie może obecnie powiedzieć "niczego bardziej szczegółowego" na ich temat.
W wywiadzie dla miesięcznika minister zdrowia mówił też, że po studiach miał "nawet dwadzieścia dyżurów w jednym miesiącu".
- To było rzeczywiście trudne doświadczenie. Ale i ja, i moi koledzy, w tym czasie nie mieliśmy wątpliwości obecnych lekarzy. Po prostu uznawaliśmy, podobnie jak uznaje to dziś wielu rezydentów na całym świecie, że zawód lekarza wymaga ciężkiej pracy, poświęcenia i że nauka fachu obejmuje również sprawdzenie się w sytuacji pracy pod taką presją, jaką są dyżury i duże zmęczenie - dodał.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)