Radziwiłł: celem jest 6 proc. PKB na służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2017 19:49

Potrzebne jest przesunięcie priorytetów w wydatkach publicznych; liczę, że od 2018 r. nakłady na służbę zdrowia będą podwyższane - mówił we wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał, że wzrost nakładów na zdrowie nie spowoduje podwyższenia podatków.

Radziwiłł: celem jest 6 proc. PKB na służbę zdrowia
W ocenie ministra wzrost nakładów na zdrowie nie spowoduje podwyższenia podatków Fot. Archiwum

Radziwiłł ocenił, że obecnie system ochrony zdrowia "jest chaotyczny" i można mieć wątpliwości, czy środki są w nim wydawane racjonalnie. Zdaniem ministra system należy uporządkować, by rozsądnie dysponować posiadanymi zasobami. - To są nie tylko kwestie finansów, ale także np. kadry - zaznaczył.

Jak mówił, MZ zwiększa nabór na studia medyczne; wprowadzono też system IOWISZ wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja jest celowa.

Radziwiłł przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by kraje o podobnym jak Polska poziomie zamożności na ochronę zdrowia przeznaczały 6 proc. PKB., podczas gdy obecnie w Polsce jest to ok. 4,5 proc. PBK. - Ta różnica jest tak ogromna, że nie da się jej naprawić w ciągu jednej chwili - ocenił.

- Żeby to zmienić potrzebna jest decyzja ws. przesunięcia priorytetów w wydatkach publicznych. (...) Będę namawiał, żebyśmy weszli na ścieżkę podwyższania nakładów na służbę zdrowia i liczę, że to się uda rozpocząć od 2018 r. - wskazał. Zaznaczył, że ostatecznej decyzji w tej sprawie - tj. ustawy, która by ten wzrost gwarantowała - jeszcze nie ma.

Minister zapewnił też, że nie ma planów podwyższenia składki zdrowotnej płaconej przez obywateli lub podatków (po likwidacji składki).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum