Radni Katowic i Warszawy postulują ograniczenie mięsa w szkolnych posiłkach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 11:00

Katowiccy radni w połowie czerwca postulowali, by szkolne stołówki stały się przyjazne weganom i wegetarianom. Radni podkreślali, że ze względu na troskę o klimat, a także, by chronić dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi, spowodowanymi nieodpowiednią dietą, warto ograniczyć mięso w codziennych posiłkach.

Radni Katowic i Warszawy postulują ograniczenie mięsa w szkolnych posiłkach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, odpowiedział radnym, że żywienie w katowickich placówkach organizowane jest w taki sposób, aby dostarczało dzieciom odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ponadto jadłospisy w szkołach i przedszkolach już uwzględniają indywidualne potrzeby wynikające ze stanu zdrowia czy pobudek światopoglądowych. Dodatkowo, w jednostkach oświatowych funkcjonuje przecież dzień bezmięsny i jest nim piątek - informuje Gazeta Wyborcza.

W placówkach województwa śląskiego ostateczna decyzja, czy posiłki w szkolnych stołówkach będą przyjazne wegetarianom i weganom, zależy od dobrej woli dyrektorów. Jednak inicjatywa systemowego rozwiązania, która nie znalazła poparcia w Katowicach, zainspirowała radnych ze stolicy.

W lipcu radny Marek Szolc wystąpił do prezydenta Warszawy z propozycją wprowadzenia w stołówkach jednego dnia bezmięsnego w tygodniu, a jeszcze lepiej, skonstruowania szkolnego menu w ten sposób, by w stołówkach codziennie do wyboru były dania mięsne i bezmięsne. Kolejny pomysł przedstawiły radne warszawskiej dzielnicy Ochota: Sylwia Mróz, Agata Solecka i Anita Szymańska, które proponują, by w szkolnych stołówkach codziennie serwowane były bezmięsne zupy.

Więcej: Katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze