Rada Warszawy: od września bezpłatne miejskie żłobki, dodatkowe punkty za szczepienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2019 19:27

Od września 2019 r. zniesione będą opłaty za miejsca w żłobkach prowadzonych przez miasto, a dodatkowe punkty przy rekrutacji uzyskają dzieci, które przeszły szczepienia - zdecydowała w czwartek (14 lutego) Rada Warszawy.

Rada Warszawy: od września bezpłatne miejskie żłobki, dodatkowe punkty za szczepienia
Radni wprowadzili także dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli dla dzieci, które przeszły szczepienia. Fot. Fotolia

Aleksandra Gajewska (KO) mówiła, że zgodnie z zapowiedziami bezpłatne będą miejsca w żłobkach publicznych i w miejscach dziennej opieki. - Absolutny priorytet przyjęcia do żłobków będą nadal miały dzieci z rodzin wielodzietnych oraz z niepełnosprawnością - podkreśliła radna KO.

Tomasz Herbich (PiS) powiedział, że pierwotnie uchwała ws. żłobków zawiera dwa zapisy, które wzbudzały poważną wątpliwość radnych PiS. Jak mówił, chodziło o obniżenie punktacji dla osób, które rezygnują z zatrudnienia po to, aby opiekować się osobami ze znaczącym stopniem niepełnosprawności oraz o wprowadzenie wysokich opłat za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w żłobku.

- I chciałem w imieniu naszego klubu wyrazić bardzo dużą radość i zadowolenie z tego powodu, że nasze uwagi w tym zakresie zostały uwzględnione - powiedział Herbich. Jak podkreślił, kwestia nieusprawiedliwionej nieobecności ponad 30 dni nie wejdzie w życie, a ponadto zwiększono punktację w przypadku niepełnosprawnych rodziców, o co zabiegali radni PiS.

Radni wprowadzili także dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli dla dzieci, które przeszły szczepienia. Przewodnicząca komisji polityki społecznej i rodziny Agnieszka Śniegocka-Goździk powiedziała dziennikarzom, że będzie 30 dodatkowych punktów.

Sebastian Kaleta (PiS) zwracał jednak uwagę, że jednocześnie w żłobkach podniesiona zostanie opłata wyżywieniowa. - W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że ten bezpłatny żłobek de facto nie będzie do końca bezpłatny - powiedział radny PiS.

Podkreślał, że w kampanii wyborczej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski obiecywał bezpłatne żłobki dla wszystkich dzieci w 2019 roku. Zdaniem Kalety, ta obietnica nie zostanie spełniona i zabraknie bezpłatnych miejsca dla znacznej części dzieci.

Miasto informuje, że obecnie zapewnia blisko 8300 miejsc dla najmłodszych, które od września 2019 r. będą bezpłatne, ponadto ratusz od września zacznie wykupować kolejne miejsca w żłobkach prywatnych - co najmniej cztery tysiące.

Równolegle, miasto zapowiada, że przyspieszy budowę 36 nowych miejskich żłobków, tak, by powiększyć liczbę miejsc w placówkach publicznych o 5400. Na koniec obecnej kadencji władze stolicy chcą zapewnić w sumie 27 tysięcy miejsc w żłobkach. Z bezpłatnych żłobków będą mogli skorzystać rodzice mieszkający i płacący podatki w Warszawie. 

PAP - Karol Kostrzewa

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum