Rada Ministrów nie zajęła się siecią szpitali; są kontrowersje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2017 13:40

Rada Ministrów nie zajęła się we wtorek (14 lutego) ustawą wprowadzającą sieć szpitali. Rząd ma się nią zająć w przyszłym tygodniu - poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który pod nieobecność premier Beaty Szydło prowadził wtorkowe posiedzenie rządu.

Rada Ministrów nie zajęła się siecią szpitali; są kontrowersje
Fot. archiwum RZ

- Jeśli chodzi o ustawę o sieci szpitali - ona została przesunięta na za tydzień. Pojawiło się kilka jeszcze znaków zapytania. Pani premier chciała uczestniczyć w procesie wyjaśniania tych kontrowersji. Zmiana systemu opieki zdrowotnej w Polsce to jest rzecz kluczowa. Sprawy są często trudne i dlatego wolimy czasami poczekać, podobnie jak z przyjęciem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział wicepremier Gliński.

- Tydzień czy dwa tygodnie zwłoki to nie jest żaden problem, w sytuacji kiedy będziemy mogli spokojnie jeszcze pewne drobne kwestie wyjaśnić - i to jest powód przesunięcia - dodał.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki pytany o projekt dotyczący sieci szpitali, powiedział, że "szereg zmian, które zostały włączone do ustawy, odpowiada na wątpliwości sformułowane kilka miesięcy temu".

- One dotyczyły czy to kwestii jakościowych, czy konkurencyjnych, czy jakości obsługi pacjenta, kosztów. Wiele z nich - większość, bym powiedział - została zaadresowana. Wszystkie skomplikowane ustawy oczywiście nigdy nie zadowolą wszystkich w jednakowy sposób - dodał.

Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że trudno przesądzać, jaki będzie ostateczny kształt ustawy. - Jeszcze będziemy dyskutować o pewnych elementach w zakresie tej ustawy. (...) Myślę, że koniec końców wypracujemy dobry kompromis - powiedział.

Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Ministerstwo zapewnia, że dzięki projektowanym zmianom opieka nad pacjentami będzie lepsza i bardziej całościowa. Nowe rozwiązania - jak przekonuje MZ - mają ułatwić zarządzanie szpitalami. Ich celem jest także m.in. zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania.

Sieć ma objąć świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego; świadczenia wysokospecjalistyczne; świadczenia z zakresu: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. Kontrakty na świadczenia nienależące do PSZ nadal będą zawierane drodze postępowania konkursowego, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w nich udział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum