Rada Medyczna zakończona. Szułdrzyński: Żadnego kraju nie stać na lockdown

Autor: PAP • Źródło: PAP20 października 2021 18:35

- Wszyscy są już tą epidemią bardzo zmęczeni. Trudno oczekiwać, że drastyczne restrykcje by zadziałały, jeżeli nawet przepis o noszeniu maseczek nie jest respektowany - mówił dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem.

Fot. Shutterstock
  • W środę, 20 października, odbyło się spotkanie Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim
  • Głównym przedmiotem dyskusji była sytuacja po zaskakującym drastycznym wzroście zakażeń koronawirusem
  • Czy w konsekwencji rosnących przypadków rząd zaostrzy obostrzenia?
  • Co z dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19?

Dawka przypominająca. Jest decyzja w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Jednym z punktów środowego (20 października) spotkania Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim była możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

- Rząd przychyli się do naszej rekomendacji w tej sprawie. Taka możliwość zostanie w najbliższym czasie uruchomiona dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, którzy drugą dawkę przyjęli sześć miesięcy temu - podkreślił dr Konstanty Szułdrzyński, po zakończeniu spotkania.

W trakcie środowej rozmowy poruszano także sprawę rozwoju epidemii i wzrostów zakażeń. Konkluzja jest taka, że trzeba w trybie natychmiastowym zacząć rzetelnie egzekwować obowiązujące już przepisy.

Czytaj także: Morawiecki: szczepienia dawką przypominającą w ciągu kilku tygodni

Nowe obostrzenia? Rada Medyczna spotkała się z premierem

- Widzimy wszyscy, że jest z tym bardzo źle. Moim zdaniem, tak jak i innych przedstawicieli rady, obecny poziom uodpornienia społeczeństwa przy realnym stosowaniu się do tych prostych zasad pozwalałby panować nad epidemią. A na pewno ograniczyłby drastyczne wzrosty - powiedział.

- Nie należy się spodziewać drastycznych ograniczeń epidemicznych. W Europie w zasadzie już żadnego kraju nie stać na lockdown i tak drastyczne metody walki z tą chorobą. Poza tym wszyscy są już tą epidemią bardzo zmęczeni. Trudno oczekiwać, że drastyczne restrykcje by zadziałały, jeżeli nawet przepis o noszeniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest respektowany - ocenił dr Szułdrzyński. 

Czytaj także: Minister zdrowia: eksplozja pandemii. Wrócą kontrole sanepidu i policji w dwóch województwach

Wrócą obostrzenia? Niedzielski zapowiada mandaty

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum