Rada Medyczna praktycznie przestała istnieć. "Byliśmy oskarżani o niedostateczny wpływ na rząd"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 stycznia 2022 13:39

14 stycznia trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej przy premierze złożyło oficjalną rezygnację z dalszego doradzania w sprawie epidemii.

Prof. Krzysztof Simon oraz 12 innych członków Rady Medycznej złożyło rezygnację Fot. PAP/Maciej Kulczyński
 • - W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP
 • W oświadczeniu podkreślono, że część członków RM podjęła tę decyzję z powodu "braku wpływu rekomendacji na realne działania"
 • Rezygnacji nie złożył m.in. przewodniczący Rady prof. Andrzej Horban

Oficjalne oświadczenie Rady Medycznej

W oświadczeniu części członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 działającej przy premierze, które w piątek przesłano PAP napisano m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

- Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych - napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się:

 1. prof. Robert Flisiak,
 2. prof. Magdalena Marczyńska,
 3. prof. Agnieszka Mastalerz-Migas,
 4. prof. Radosław Owczuk,
 5. prof. Iwona Paradowska,
 6. prof. Miłosz Parczewski,
 7. prof. Małgorzata Pawłowska,
 8. prof. Anna Piekarska,
 9. prof. Krzysztof Pyrć,
 10. prof. Krzysztof Simon,
 11. prof. Konstanty Szułdrzyński,
 12. prof. Krzysztof Tomasiewicz,
 13. prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

- Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów - czytamy w oświadczeniu. 

Szczegółowe wyjaśnienia członków Rady

- Przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią. Świadomi odpowiedzialności jaka na nas ciąży i tego, że będziemy atakowani przez osoby i organizacje o poglądach niemających nic wspólnego z wiedzą medyczną, nauką czy chociażby zdrowym rozsądkiem, byliśmy gotowi służyć krajowi niezależnie od naszych poglądów i sympatii politycznych - wskazano w oświadczeniu.

Dodano, że "z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią".

- Jednocześnie dziękujemy za możliwość służenia w ten sposób społeczeństwu przez ponad rok naszej działalności - zakończyli przedstawiciele Rady Medycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum