×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rada Dzieci i Młodzieży RP apeluje: trzeba zwiększyć dostępność do pomocy psychologicznej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 kwietnia 2023 06:40

Z raportu Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN wynika, że konieczne jest zwiększenie dostępności specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Rada Dzieci i Młodzieży RP apeluje: trzeba zwiększyć dostępność do pomocy psychologicznej
Posiedzenie Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Fot. MEiN/Twitter
 • 19 kwietnia w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyły się obrady okrągłego stołu Rady Dzieci i Młodzieży RP, na którym omawiano raport z ogólnopolskich konsultacji o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
 • Należy zwiększyć dostępność do specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, wprowadzić prostsze procedury umawiania wizyt - to wnioski z raportu
 • W raporcie wskazano, że zgodnie z danymi UNICEF 1 na 7 dzieci i młodzieży na całym świecie boryka się z zaburzeniami psychicznymi, a w Polsce sytuacja nie jest lepsza, ponieważ coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza m.in. depresji, lęków, zaburzeń odżywiania
 • Społeczeństwo powinno zrozumieć, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne - podsumowano w raporcie

Raport dotyczący zdrowia psychicznego młodych ludzi

W środę w MEiN odbyły się obrady okrągłego stołu Rady Dzieci i Młodzieży RP, podczas którego omawiano raport z ogólnopolskich konsultacji Rady o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

Przewodnicząca Rady Aleksandra Horoszko podkreśliła na briefingu po zakończeniu obrad, że "raport pokazuje konkretne problemy młodych ludzi, bez żadnej cenzury, bez mówienia, że wszystko jest OK, bo OK nie jest".

- Spotkaliśmy się dziś nie po to, żeby narzekać i mówić jak bardzo jest źle, bo my to wszystko wiemy. Znamy przerażające statystyki i mity, które funkcjonują w naszym społeczeństwie, że depresja to nie jest wcale choroba, tylko moda, co jest absolutnie niezgodne z prawdą. Spotkaliśmy się dziś, by wypracować pomysły, podjąć konkretne działania ponad podziałami, bo zdrowie psychiczne nie może być tematem politycznym - podkreśliła Horoszko.

W raporcie wskazano, że zgodnie z danymi UNICEF 1 na 7 dzieci i młodzieży na całym świecie boryka się z zaburzeniami psychicznymi. W Polsce sytuacja nie jest lepsza - według raportów wielu organizacji pozarządowych, a także danych Ministerstwa Zdrowia, coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza depresji, lęków, zaburzeń odżywiania czy uzależnień.

Autorzy raportu Rady podkreślili, że istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Do jednego z najważniejszych, który w ostatnich latach znacząco wpłynął na ich kondycję psychiczną, była pandemia COVID-19, która charakteryzowała się izolacją społeczną i nauką zdalną.

W ramach przeprowadzonych przez Radę Dzieci i Młodzieży RP ogólnopolskich konsultacji, w których udział wzięło kilka tysięcy uczniów, zapytano uczestników m.in. o kwestię promocji i dbania o zdrowie psychiczne, psychoedukacji, a także dostępności i jakości pomocy udzielnej przez psychologów szkolnych. Wśród najczęściej wskazywanych problemów były brak świadomości społecznej i brak dostępności do specjalistycznej pomocy.

Brakuje psychologów. Kluczem prostsze procedury

W raporcie wskazano, że należy zwiększyć dostępność do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, co wymaga przede wszystkim zwiększenia liczby specjalistów oraz zmiany podejścia do finansowania terapii. - Obecnie w Polsce brakuje odpowiedniej liczby psychologów, zwłaszcza w miejscowościach mniejszych i na wsiach. W celu zwiększenia ich liczby konieczne jest zachęcanie do studiowania psychologii, a także zapewnienie atrakcyjnych warunków pracy i zatrudnienia dla specjalistów, zwłaszcza na obszarach, gdzie brakuje psychologów - napisano.

Autorzy raportu podkreślają, że aby zwiększyć dostępność do psychologów, konieczne jest także poprawienie organizacji systemu opieki zdrowotnej - wprowadzenie prostszych procedur umawiania wizyt u specjalistów, skrócenie kolejek, zwiększenie liczby poradni psychologicznych.

Wreszcie, jak podkreślono, konieczne jest uwzględnienie zdrowia psychicznego w planowaniu polityki zdrowotnej. -  Społeczeństwo powinno zrozumieć, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne - napisano w raporcie.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek zgodziła się z autorami raportu, że pandemia była katalizatorem różnych problemów rozwojowych i psychicznych dzieci i młodzieży. - To się nasiliło, mamy zdwojoną liczbę prób samobójczych w ciągu ostatnich trzech lat w stosunku do tego, co się działo przed pandemią. Dzieci doświadczają różnego typu problemów i zaburzeń - powiedziała.

Wskazała, że psychoedukacja, wiedza o zdrowiu w szkołach jest bardzo ważna, podobnie jak dostęp do psychologów, do specjalistów. - Przypomnę, że zwiększyliśmy prawie o 100 proc. dostęp do specjalistów w szkołach i przedszkolach. Ale to, co jest bardzo istotne, to by przełamać barierę proszenia o pomoc, jeśli tej pomocy się potrzebuje - podkreśliła. Zapewniła, że MEiN będzie korzystać z wypracowanych przez Radę rekomendacji.

Rada Dzieci i Młodzieży została powołana zarządzeniem ministra edukacji i nauki 11 stycznia 2022 roku. Do zadań Rady należy podejmowanie stanowisk i wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży, przedstawianie opinii na temat planowanych zmian, w tym propozycji rozwiązań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze