Rada Akredytacyjna bez pacjentów. "Przeoczenie czy działanie intencjonalne MZ"

Autor: oprac. JKB • Źródło: sejm.gov.pl, Rynek Zdrowia07 grudnia 2021 20:32

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta ma wejść w życie już w styczniu 2022 roku. W związku z nadchodzącymi zmianami, poseł Krzysztof Piątkowski wystosował interpelację do ministra zdrowia. Sprawa dotyczy Rady Akredytacyjnej, w której brakuje m.in. organizacji pacjenckich.

W Radzie Akredytacyjnej brakuje organizacji pacjenckich. Fot. Arch. PTWP
  • W interpelacji do ministra zdrowia zgłoszonej przez posła Krzysztofa Piątkowskiego, znalazły się pytania dotyczące bezpośrednio Rady Akredytacyjnej
  • Poseł jest zaniepokojony faktem, że w składzie rzeczonej Rady nie uwzględniono organizacji reprezentujących pacjentów
  • - Czy jest to przeoczenie, które zostanie naprawione w toku dalszych prac legislacyjnych, czy też działanie intencjonalne resortu? – czytamy w interpelacji

Czytaj: Lekarze odmówili aborcji ze strachu? Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Pacjenta

Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak odróżnić objawy. NFZ radzi krok po kroku

Rząd "ograniczy mobilność społeczną". Rzecznik rządu mówił, co w planach

Interpelacja ws. składu Rady Akredytacyjnej

Interpelacja złożona przez posła Krzysztofa Piątkowskiego została skierowana "w sprawie składu Rady Akredytacyjnej, której utworzenie przewiduje projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta".

Jak zaznaczył poseł, choć termin wejścia w życie ustawy o jakości zbliża się wielkimi krokami, resort zdrowia nie uwzględnił w nowej wersji zgłoszonych uwag. Zdaniem Piątkowskiego mimo obietnic, że w Radzie Akredytacyjnej zasiądą przedstawiciele organizacji pacjenckich, ostatecznie ich nie uwzględniono w planach.

- Między innymi w Radzie Akredytacyjnej, która ma opiniować standardy akredytacyjne, nie przewidziano udziału przedstawicieli organizacji reprezentujących pacjentów ani przedstawicieli środowiska farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych, choć głos zarówno tych dwóch ostatnich grup, jak i samych pacjentów winien być ważnym elementem akredytacji – czytamy.

Na koniec poseł poprosił o udzielenie informacji na najważniejsze jego zdaniem kwestie formalne:

-  Dlaczego wbrew zapowiedziom Pana Ministra nie zaproszono do prac Rady Akredytacyjnej organizacji pacjenckich oraz dlaczego w składzie przedmiotowego ciała zabrakło przedstawicieli farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych? Czy jest to przeoczenie, które zostanie naprawione w toku dalszych prac legislacyjnych, czy też działanie intencjonalne resortu? - zaznaczył.

Sprawdź: Certyfikaty jakości bez CMJ. "Niech nas minister przekona"

Anafilaksja. Eksperci apelują o odczulanie w ambulatorium. "MZ pozostaje głuche"

Zmiany po konsultacjach. Wzięto pod uwagę tylko kilka

Przypomnijmy, projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych w lipcu br. Od tego czasu wpłynęło ok. 2 tysiące uwag.

Od początku najwięcej kontrowersji budziło planowane przekazanie udzielania szpitalom akredytacji Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz likwidacja (do końca 2022 r.) Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ). Między innymi Naczelna Izba Lekarska zwracała uwagę na potencjalny konflikt interesów związany z przyznawaniem akredytacji przez płatnika, czyli NFZ oraz jego rolę w projektowaniu standardów akredytacyjnych.

  • Zgodnie z najnowszą wersją projektu, dobrowolnej akredytacji szpitalom będzie udzielał Minister Zdrowia w formie certyfikatu akredytacyjnego. Natomiast resort zdrowia nie wycofał się z planu wygaszenia działalności CMJ z końcem 2022 roku, co nadal spotyka się z krytyką wielu środowisk.
  • Nowością w projekcie jest możliwość zgłaszania zdarzeń niepożądanych do Rzecznika Praw Pacjenta oraz prowadzenie rejestru tych zdarzeń przez Ministerstwo Zdrowia (a nie NFZ, jak planowano w poprzedniej, lipcowej wersji dokumentu).
  • Uwzględniono też propozycję dotyczącą obowiązkowej autoryzacji szpitali przez NFZ (będzie warunkiem finansowania leczenia ze środków publicznych). Nowy projekt, w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, przewiduje możliwość złożenia przez szpital odwołana w oddziale wojewódzkim NFZ od decyzji dyrektora oddziału Funduszu o odmowie udzielenia autoryzacji.

Przeczytaj: Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. Teraz zajmie się nim Zespół Trójstronny

Ważne zmiany w ustawie o jakości. Akredytacja szpitali nie dla prezesa NFZ

Ustawa o jakości. Szpitale alarmują, że nie mają pieniędzy na nowe procedury

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum