RPP spytał co z dostępem do lekarzy specjalistów, MZ odpowiada

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2016 15:10

W grudniu 2015 r. Rzecznik Praw Pacjenta mając na uwadze dobro pacjentów, a w szczególności zapewnienie im dostępu do specjalistycznego leczenia, po raz kolejny wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Resort wskazał na działania rozwiązaniu tego problemu.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnił, że MZ podejmuje szereg działań mających na celu stałe zwiększanie liczby lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce. Fot. PTWP

W odpowiedzi przesłanej do Rzecznika Praw Pacjenta wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zwrócił uwagę, że została dokonana zmiana systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, mająca na celu skrócenie czasu wejścia lekarzy specjalistów do systemu opieki zdrowotnej. Wprowadzono modułowy system kształcenia, dzięki któremu lekarz może uzyskać tytuł specjalisty w czasie krótszym niż do tej pory.

Kolejną zmianą jest możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego bezpośrednio po stażu dyplomowym, co według szacunków Ministerstwa skraca okres wymagany do uzyskania tytułu lekarza specjalisty o ok. 2-3 lata. Dotychczas podjęcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach szczegółowych np. endokrynologii czy geriatrii było możliwe dla jedynie lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty określonej dziedziny medycyny.

Ministerstwo Zdrowia stara się również zapewnić środki na przyznawanie etatów rezydenckich oraz prowadzi od 2003 roku wykaz specjalizacji priorytetowych.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum