RPP: przedmiot "wiedza o zdrowiu" powinien wejść do szkół od września 2022 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 13:41

Przedmiot "wiedza o zdrowiu" powinien wejść do szkół od września 2022 r., wcześniej jednak chcemy, w ramach dostępnych godzin wychowawczych, wprowadzać elementy edukacji zdrowotnej - stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, odnosząc się do jednego z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.

RPP: przedmiot "wiedza o zdrowiu" powinien wejść do szkół od września 2022 r.
RPP Barłomiej Chmielowiec Fot. Archiwum

- W strategii jest wskazane, że przedmiot (wiedzy o zdrowiu - PAP) wejdzie we wrześniu 2022 r., ale jednocześnie, że od września 2020 r. pojawi się blok tematyczny poświęcony nauczaniu o zdrowiu w ramach lekcji wychowawczych. Będzie to okres przejściowy - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że nie ma jeszcze szacunkowych kosztów tego rozwiązania. Zaznaczył jednak, że bazując na doświadczeniach krajów, które wprowadziły podobny przedmiot, korzyści okazały się ogromne.

Przypomniał, że w strategii równocześnie zawarto pomysł wprowadzenia podatku cukrowego od 2022 r. - Jakie efekty i akceptację społeczną osiągniemy, jeżeli w tym samym roku lub wcześniej wprowadzimy naukę o zdrowiu i będziemy informować dzieci i młodzież, jak szkodliwy jest cukier - zauważył.

Pytany o Narodową Strategię Onkologiczną ocenił, że jest to dokument nasycony konkretnymi działaniami, które mają z jednej strony przeciwdziałać powstawaniu chorób nowotworowych, ale też skutecznie je leczyć. - Jeśli zostanie uchwalona, będzie to absolutnie przełom w podejściu do leczenia nowotworów, do profilaktyki pierwotnej i wtórnej - podsumował.

Przypomniał, jak ważne są działania profilaktyczne. - Tylko 40 proc. kobiet uczestniczy w bezpłatnych badaniach mammograficznych, a niecałe 20 proc. w badaniach cytologicznych - mówił. Jego zdaniem, tak słabe wyniki świadczą m.in. o tym, że społeczeństwu brakuje wiedzy. Tym bardziej istotne jest poszerzanie świadomości zdrowotnej już od najmłodszych lat.

Narodowa Strategia Onkologiczna trafiła pod koniec listopada do uzgodnień międzyresortowych. Konsultacje mają potrwać do 13 grudnia. Następnie dokument skierowany zostanie pod obrady rządu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum