RPP: potrącanie wynagrodzeń lekarzy za zlecane badania naruszało zbiorowe prawa pacjenta?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 15:37

- Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów, podpisywanych z lekarzami przez placówki medyczne, które zawierają postanowienia przewidujące pomniejszenie wynagrodzeń lekarzy o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań - czytamy na stronie RPP.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Rzecznik stoi na stanowisku, że organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych w oparciu o tego rodzaju umowy może budzić uzasadnione wątpliwości i ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej i udzielanych z należytą starannością - podaje RPP.
 
Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta czytamy, że „liczba placówek, co do których otrzymaliśmy sygnały, świadczące o możliwym stosowaniu powyższych praktyk wzrosła w ostatnim czasie z 15 do 28. W związku z powyższym Rzecznik Praw Pacjenta podjął decyzję o zbadaniu zgłoszeń i wszczęciu postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta”.

- W razie potwierdzenia tych informacji i stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta placówka ma niezwłocznie podjąć działania naprawcze i wykonać zalecenia Rzecznika. W przypadku ich niewykonania Rzecznik Praw Pacjenta ma możliwość nałożenia kary do 500 tys. zł - informuje RPP.

Żródło: www.rpp.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum