RPP postuluje dwóch przedstawicieli dziecka w deklaracji wyboru lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2018 19:25

Rzecznik Praw Pacjenta zaproponował ministrowi zdrowia, aby w deklaracji wyboru świadczeniodawcy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wprowadzić obowiązek podania danych dwóch ustawowych przedstawicieli małoletniego pacjenta - poinformowało w czwartek (17 maja) biuro rzecznika.

Rzecznik Praw Pacjenta zaproponował, by w deklaracji wyboru świadczeniodawcy określać dane obydwu tych osób. Fot. Archiwum

Rozwiązanie to pomagałoby rozwiać wątpliwości personelu medycznego, czy osoba, z którą małoletni stawił się w podmiocie leczniczym, może w jego imieniu wyrazić zgodę na udzielenie świadczenia.

Biorąc pod uwagę, że przedstawicieli ustawowych małoletnich może być dwóch i nie muszą nosić tego samego nazwiska co osoba pozostająca pod ich władzą, Rzecznik zaproponował, by w deklaracji wyboru świadczeniodawcy określać dane obydwu tych osób.

Zwykle deklaracja jest wypełniana przez jednego z rodziców. Jeśli do przychodni przyjdzie drugi, który nie jest wpisany do deklaracji albo nosi inne nazwisko, powstają wątpliwości, czy jest uprawniony do działania w imieniu dziecka.

Personel medyczny może określić, czy osoba ta jest uprawniona do decydowania o dziecku, jedynie na podstawie analizy danych z dokumentacji medycznej. W niektórych sytuacjach, jak podkreśla Rzecznik, może to skutkować odmową udzielenia świadczenia zdrowotnego dziecku, odmową udzielenia informacji o jego stanie zdrowia albo odmową dostępu do dokumentacji medycznej dziecka.

Rzecznik przekazał, że minister zdrowia przyjął jego propozycję i zadeklarował, że zmiany zostaną wprowadzone do projektu rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum