RPP: pacjent w szpitalu musi otrzymać leki bezpłatnie

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2014 17:56

Pacjentowi, który zostaje przyjęty na dany oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, hospitalizowany pacjent ma zapewnione leczenie w zakresie jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych.

Pacjentowi, który zostaje przyjęty na oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych jeśli są one konieczne do udzielenia danego świadczenia zdrowotnego.

- Zapis ten dotyczy także konieczności zaopatrzenia pacjenta w leki i wyroby medyczne niezbędne dla jego zdrowia, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie hospitalizacji, a które powinny być leczone na koszt szpitala niezależnie od przyczyny tej hospitalizacji - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

Więcej: www.bpp.gov.pl/aktualnosci

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum