RPP o utrudnionym dostępie młodzieży do programów lekowych

Autor: RPP,RG/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 14:32

Rzecznik Praw Pacjenta zwróciła się do ministra zdrowia o rozwiązanie problemu młodych pacjentów z chorobami przewlekłymi, leczonych na oddziałach i w poradniach dziecięcych.

RPP, Krystyna Barbara Kozłowska zauważa, że po ukończeniu 18. roku życia chory musi przejść ponowną kwalifikację do leczenia w danym programie lekowym.

- Czas oczekiwania na zakwalifikowanie do danego programu i podjęcie leczenia powoduje przerwanie prowadzonej już terapii, co może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia pacjenta. Ponadto proces kwalifikacji wcale nie musi zakończyć się dostępem chorego do bezpłatnego leczenia. Rozwiązaniem tego problemu byłyby procedury, która umożliwią młodym ludziom kontynuację i ciągłość leczenia - stwierdza RPP w komentarzu dla portalu rynekzdrowia.pl.

Wcześniej Krystyna Barbara Kozłowska zainicjowała również zmiany dotyczące programu terapeutycznego leczenia chorych na stwardnienie rozsiane, zwłaszcza dzieci poniżej 16. roku życia.

- Z dniem 15 grudnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, zmieniające wcześniejsze rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. M.in. w programie leczenia SM obniżono wiek kwalifikujący z 16. do 12. roku życia - przypomina rzecznik.  


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum