RPP do RPO o programie in vitro: nie kreujemy polityki

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 12 września 2016 20:52

Rzecznik Praw Pacjenta wymienił pisma z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ws. skarg osób, które nie mogą skorzystać z leczenia bezpłodności metodą in vitro. RPP wyjaśnia, że nie kreuje polityki zdrowotnej.

RPP do RPO o programie in vitro: nie kreujemy polityki
Rzecznik Praw Pacjenta nie oceniał potrzeby wprowadzenia jak i zasadności zakończenia programu in vitro. Fot. Shutterstock

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z 26 sierpnia 2016 r. w sprawie zakończenia finansowanego ze środków publicznych programu zdrowotnego "Program - Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016", Rzecznik Praw Pacjenta poinformowała o skali zapytań kierowanych w tej sprawie do Biura RPP.

Krystyna Kozłowska wskazała także, że nie oceniała potrzeby ani wprowadzenia, ani zasadności zakończenia wskazanego programu zdrowotnego, bowiem do jej zadań należy dbałość o przestrzeganie praw pacjenta wynikających ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zapowiedziała także, że będzie analizowała zgłoszenia pacjentów po wejściu w życie nowych uregulowań prawnych i podejmowała działania we wszystkich przypadkach, gdy będzie dochodziło do naruszenia praw pacjenta.

Odpowiadając na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie "skarg osób, które nie mogą skorzystać z tego sposobu leczenia bezpłodności" należy wskazać, że od 1 stycznia 2015 r. do 1 września 2016 r. do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 10 zapytań skierowanych za pośrednictwem bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii w problematyce ww. programu zdrowotnego - poinformowała rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

Zapytania dotyczyły: funkcjonowania programu (8 telefonów), dostępu do dokumentacji medycznej w ramach programu (1 telefon), refundacji leków w ramach programu (1 telefon). Zgłoszeń pisemnych nie odnotowano.

Rzecznik Praw Pacjenta nie oceniał potrzeby wprowadzenia jak i zasadności zakończenia programu zdrowotnego "Program - Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016" - wyjaśnia Krystyna Kozłowska.

Należy podkreślić, że Rzecznik Praw Pacjenta dba o przestrzeganie praw pacjenta określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186, z późn. zm.), w ramach funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. Nie kreuje kierunków polityki zdrowotnej - czytamy w piśmie RPP.

Jak dodaje RPP, należy zauważyć, że dofinansowanie zabiegu IVF jest wciąż możliwe i realizowane przez niektóre jednostki samorządu terytorialnego realizujące własną politykę w zakresie leczenia bezpłodności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum