RPP do NFZ: wstrzymywanie przyjęć zagraża istocie systemu zdrowotnego

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2012 13:41

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do prezes NFZ w sprawie coraz częstszych, niepokojących przypadków wstrzymywania przez świadczeniodawców planowych przyjęć pacjentów, szczególnie dzieci.

RPP do NFZ: wstrzymywanie przyjęć zagraża istocie systemu zdrowotnego

Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta pisze do prezes NFZ, że "z niepokojem odbiera kolejne sygnały o zaprzestaniu udzielenia planowych świadczeń zdrowotnych przez szpitale, poradnie specjalistyczne, ośrodki rehabilitacyjne". Szczególnie niepokoi RPP pogarszająca się dostępność do leczenia dzieci.

Jak wyjaśnia RPP w komunikacie, niepokojąca sytuacja dotyczy wybranych szpitali, poradni specjalistycznych oraz ośrodków rehabilitacyjnych.

Oprócz znanych już problemów Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, pojawił się kolejny podmiot - Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, który zdecydował o wstrzymaniu udzielania świadczeń zdrowotnych w planowych przypadkach ze względu na powody ekonomiczne i wyczerpanie planu rzeczowo - finansowego, wynikającego z zawartego kontraktu z NFZ.

Już we wrześniu br. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta odnotowało - w porównaniu z latami ubiegłymi - bardzo znaczący wzrost sygnałów od pacjentów o utrudnieniach w dostępie do leczenia.

"Uznaję za konieczne zwrócenie uwagi na napływające z różnych regionów kraju sygnały o odstępowaniu od planowego leczenie pacjentów, dla których zgodnie z art. 20 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ustalony został termin leczenie i realizacji długo oczekiwanej procedury medycznej, której wykonanie wynika ze wskazań medycznych" - pisze Krystyna Kozłowska w wystąpieniu do prezes NFZ.

Według niej "zjawisko wyczerpanych parametrów zawartych kontraktów rozpoczęło się już w sierpniu 2012 r. i w chwili obecnej przybiera postać zagrażającą istocie systemu zdrowotnego obowiązującego w Polsce".

Więcej: www.bpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum