RPP chce ulg kolejowych dla honorowych dawców krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 17:46

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z propozycją, by Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi przysługiwał prawo do ulgowych przejazdów koleją - podało w czwartek (14 czerwca), w Światowy Dzień Krwiodawcy, biuro rzecznika.

Fot. archiwum

Rzecznik opowiada się za włączeniem Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi do grona osób, którym przysługuje prawo do przejazdu koleją w drugiej klasie z ulgą minimum 39 proc. podstawowej ceny biletu.

Zdaniem rzecznika, wobec niewystarczających zasobów krwi w poszczególnych regionach Polski, należałoby podjąć szersze działania mające zachęcić do oddawania krwi. Chmielowiec wskazał, że zdecydowana większość osób deklaruje oddawanie krwi, mając na względzie szlachetność tej idei. Co - jak podkreślił - jest postawą zasługującą na najwyższe uznanie.

Jego zdaniem, wzmocnienie tych szlachetnych pobudek, możliwością uzyskania ulgi w przejazdach koleją, bez wątpienia mogłoby przyczynić się do wzrostu liczby osób zainteresowanych oddawaniem krwi.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych "leków", jakimi dysponuje medycyna. Mimo znaczącego postępu w nauce, nie można jej pozyskać z innego źródła niż drugi człowiek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum