RPO: zmienić sposób opieki nad nietrzeźwymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 19:02

Izby wytrzeźwień to archaizm, ale ich likwidacja często nie poprawia sytuacji; konieczne są zmiany legislacyjne i nowy model opieki nad nietrzeźwymi - mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w czwartek, 3 października, przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO: zmienić sposób opieki nad nietrzeźwymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Spotkały się tu osoby, które pracują w izbach, przedstawiciele organizacji pilnujących praw człowieka, zespoły biura RPO zajmujące się prawami osób, które zachowują swoją godność również w stanie nietrzeźwym, są przedstawiciele policji, służby zdrowia, administracji, samorządu. Celem tego spotkania jest wskazanie nowego modelu i przekonanie do niego - powiedziała rzeczniczka praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Zaznaczyła, że likwidując izby, "czasami wylewano dziecko z kąpielą", ponieważ osoby nietrzeźwe są często zawożone na posterunki policji "jeszcze gorzej przygotowane do opieki nad osobami nietrzeźwymi", m. in. z powodu braku lekarzy.

 - Są problemy z badaniami, co niekiedy kończy się zgonami. Muszę się tłumaczyć w skali międzynarodowej z 14 zgonów, a zrozpaczeni policjanci mówią: skąd miałem wiedzieć, że nieprzytomny nietrzeźwy umiera z powodu niewydolności - powiedziała Lipowicz.

Przed przyjmowaniem nietrzeźwych bronią się też szpitale, które nie mają wyspecjalizowanych oddziałów dla takich pacjentów, a przywiezienie nietrzeźwej, niekiedy agresywnej osoby, dezorganizuje pracę izb przyjęć.

RPO zaznaczyła, że pieniądze - częściowo pochodzące ze sprzedaży alkoholu - przeznaczone na zwalczanie skutków alkoholizmu, często, jak wykazała kontrola NIK, są wydawane niewłaściwie.

Za godny naśladowała uznała "fantastyczny model bytomski", wprowadzany przez niektóre samorządy. Istota tego modelu to jednolite centrum uzależnień, oferujące możliwość terapii lekarskiej i będące w kontakcie także z rodziną uzależnionej osoby.

Wnioski RPO wskazują na uchybienia prawne, ale także na brak wrażliwości personelu na potrzeby pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze