×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

RPO: starość nie może być przyczyną dyskryminacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 sierpnia 2010 18:47

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała w środę (4 sierpnia), że zamierza powołać zespół ds. osób starszych.

RPO: starość nie może być przyczyną dyskryminacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół opracuje propozycje rozwiązań prawnych zapobiegających dyskryminacji ze względu na wiek.

Lipowicz podkreśliła, że sytuacja osób starszych będzie jednym z priorytetów jej działań podczas pełnienia przez nią urzędu RPO.

– Dotychczas byliśmy nieczuli na tę sytuację. Krzywda osób starszych jest czasami krzywdą cichą i nie przekłada się na głośne echa społeczne –zaznaczyła.

W jej ocenie fakt, że ludzie starsi są „cisi w swoich żądaniach", wynika z tego, iż pamiętają oni ciężkie czasy i często zadowalają się absolutnym minimum lub przyjmują złe traktowanie ich przez władzę publiczną jako coś normalnego. Zwróciła także uwagę na dyskryminujący osoby starsze język potoczny. Dodała, że osoby starsze dyskryminują także obowiązujące przepisy prawa oraz praktyki stosowane przez prywatne podmioty - osoby po 60. roku życia są „wypychane" z rynku pracy, a urzędy i banki odmawiają im np. kredytów czy dotacji ze względu na wiek.

Według prognoz GUS, do 2030 r. liczba osób w wieku ponad 60 lat wzrośnie w Polsce z obecnych 7 do 10 mln. Badania Eurostatu prognozują zaś, że w 2060 r. odsetek Polaków w wieku 65+ będzie wynosił 36,2 proc., co uplasuje Polskę na pierwszym miejscu w Europie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze